Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ

25 lutego 2016 r.

 

Dzień Języka.jpg

W piątek 4 marca 2016 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim po raz drugi będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystości są dla organizatorów okazją, by upowszechniać przekonanie, że język rodzimy jest ważny, że o polszczyznę warto dbać.

Miejscem obchodów będzie Biblioteka Uniwersytecka. O godz. 10.00 rozpoczną się Potyczki z polszczyzną – konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym wezmą udział zespoły z Głogowa, Sulechowa, Świebodzina, Szprotawy, Wolsztyna i Zielonej Góry. O godz. 13.00 zapraszamy na wykład otwarty dra hab. Piotra Kładocznego pt. Świat dźwięków w języku.


Przedsięwzięciu patronują: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Sławomir Kufel.


W tegoroczne przygotowania, oprócz pracowników UZ – członków zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego, zaangażowali się także studenci.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego).

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT