Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ

20 lutego 2018 r.

 

MDJO 2018 plakat.jpg

W piątek, 2 marca 2018 r., na Uniwersytecie Zielonogórskim po raz czwarty będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystości są dla organizatorów okazją, aby upowszechniać przekonanie, że język rodzimy jest ważny, że o polszczyznę warto dbać – nie tylko od święta.


Miejscem obchodów, podobnie jak w poprzednich latach, będzie Biblioteka Uniwersytecka. O godz. 10.00 rozpoczną się Potyczki z polszczyzną konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym wezmą udział zespoły z Głogowa, Kożuchowa, Sulechowa, Wolsztyna, Zielonej Góry i Żagania. O godz. 13.00 zapraszamy na wykład otwarty prof. Małgorzaty Mikołajczak Sowie zagadki. Jak czytać poezję Zbigniewa Herberta.


W przygotowania są zaangażowani pracownicy UZ (członkowie zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego) oraz studenci polonistyki i dziennikarstwa.


Przedsięwzięciu patronują: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Sławomir Kufel.


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń, do których doszło w 1952 r. w Bangladeszu (zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego).

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT