Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Odszedł Profesor Tadeusz Nadzieja

28 kwietnia 2021 r.

 

Tadeusz Nadzieja.jpg

prof. Tadeusz Nadzieja

Z  wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, iż w dniu 24 kwietnia br.  zmarł nagle i niespodziewanie w swoim domku w górach w okolicach Kłodzka,  
 

                          nasz Kolega i Przyjaciel,  Profesor Tadeusz Nadzieja.

 

    Profesor Tadeusz Nadzieja urodził się 22 sierpnia 1951 roku w Krakowie. W 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy zatytułowanej Nielokalne zagadnienia eliptyczne i paraboliczne w mechanice ośrodków ciągłych. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora nauk matematycznych za pośrednictwem  Rady Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 

    Profesor Tadeusz Nadzieja był wybitnym specjalistą w dziedzinie cząstkowych równań różniczkowych oraz fizyki matematycznej , autorem ponad 50 artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach. Był wielkim znawcą Mikołaja Kopernika.
 

    Był wspaniałym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń studentów, wysoko cenionym przez swoich studentów. Był również uznanym popularyzatorem matematyki.
 

      Profesor Tadeusz Nadzieja pracował najpierw w Instytucie Matematycznym na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.  W latach  1997 – 2001 był pracownikiem Politechniki Zielonogórskiej a następnie, w latach 2001-2009,  pracownikiem Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2009 roku  pracował w Instytucie Matematyki i Informatyki  na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego, gdzie pełnił funkcję Dyrektora Instytutu.
 

     W czasie swojej pracy w   Zielonej Górze  Profesor Tadeusz Nadzieja  miał istotny udział w rozwoju zielonogórskiego środowiska matematycznego. Pełnił odpowiedzialne funkcje organizacyjne. W latach 1999 –2001  był Prodziekanem na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Zielonogórskiej. Następnie, w latach  2001 – 2002  był Zastępcą Dyrektora Instytutu Matematyki  a w  latach 2005 –  2008 pełnił funkcję  Prodziekana ds. Nauki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
 

    Przez dwie kadencje  był członkiem Prezydium Komitetu Matematyki PAN. Pełnił funkcję Redaktora Naczelnego Wiadomości Matematycznych, organu Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
 

     Polska matematyka poniosła bolesną stratę.  Profesor Tadeusz Nadzieja pozostanie w naszej pamięci  jako  znakomity matematyk i nauczyciel akademicki, życzliwy i pogodny człowiek z subtelnym poczuciem humoru.

 

 

                                                                                    Dyrektor Instytutu Matematyki

                                                                                               Prof. Marian Nowak

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT