Ogród Botaniczny UZ na międzynarodowych konferencjach w Poznaniu

14 września 2015 r.

 

W dniach 9-13 września 2015 roku, w Poznaniu obchodzono 90-lecie istnienia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W tym okresie odbyły się dwie konferencje o wymiarze międzynarodowym:

 

11 września: 2nd International Conference Ex Situ Conservation of Plants – Problems and Solutions,
 

12 września: 8th International Conference of Botanic Gardens from the Baltic Sea Region.

 

Ponieważ od niedawna Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego stał się ogrodem botanicznym w myśl definicji polskiego prawa, tj. uzyskał status placówki naukowo-badawczej, z wielką chęcią skorzystaliśmy z zaproszenia i wzięliśmy, choć bierny, udział w obu spotkaniach.

 

 

P9120553.JPG
od lewej: kierownik administracyjny OB UZ, R. Skrobania, dyrektor OB UAM prof. J. Wiland-Szymańska, A. Tokarska-Osyczka, S. Pilichowski

 

Uczestnicy reprezentujący ogrody botaniczne z Polski, Niemiec, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Łotwy, Litwy i Wielkiej Brytanii omawiali problematykę ochrony roślin w obliczu licznych zagrożeń, również ze strony zmian klimatycznych. Zaprezentowano wyniki badań zarówno z zakresu biologii i botaniki klasycznej, jak i zaawansowanych metod biologii molekularnej i genetyki. Wzajemne inspiracje sprzyjały dyskusjom nad rozwiązywaniem podobnych kwestii w innych państwach i regionach basenu Morza Bałtyckiego.

    

        Dla nas była to poważna lekcja, ale i zbiór pomysłów na dalsze rozwijanie zielonogórskiego Ogrodu, tym bardziej, że jesteśmy nieoficjalnie (jeszcze „przez chwilę”, niebawem oficjalnie) członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce i niebawem i my będziemy musieli dołożyć swoje pięć groszy do ochrony gatunkowej roślin krajowych zagrożonych wymarciem. Mając status ogrodu botanicznego sensu stricto stanie się to możliwe, gdyż umożliwia to nam ubieganie się o pozyskanie materiału ze środowiska naturalnego, oczywiście za zgodą odpowiedniego organu.

 

 

 

P9120527.JPG
Konferencje odbyły się w fantastycznym budynku Wydziału Biologii UAM, pełnym zieleni, sprawiającym wrażenie mini palmiarni.
P9120538.JPG
Dr Marko Hyvärinen z Finlandii poruszył liczne zagadnienia związane m.in. ze zmianami klimatu i badaniami nad tolerancją na te zmiany gatunków zagrożonych wymarciem.

 

Same obchody zaś były niezwykle bogate i uroczyste. W okresie naszej wizyty dostąpiła nas przyjemność uczestniczenia w uroczystym koncercie w Filharmonii, gdzie w pierwszej części goście doskonale bawili się przy muzyce wszelkiego gatunku granej i tańczonej przez członków orkiestry Vivat! z Wielkopolski. Druga część zaś, nieco poważniejsza zdominowana była przez rytmy nowoczesnego tanga z brzmieniem argentyńskim, francuskim, czy nowojorskim w wykonaniu Wiesława Prządka i Przyjaciół. Występy byłby przeplatane zapowiedziami, jak również gratulacjami z ust władz uczelni i innych gości uroczystego koncertu.

           

Dziewięćdziesiąta rocznica poznańskiego Ogrodu to szereg inspiracji do działania, jak również przestróg, jakich błędów nie powielać. Jest to cenne doświadczenie, jeśli spojrzeć, że już za dwa lata obchodzić będziemy pierwszą dekadę powstania na nowo Ogrodu Botanicznego w Zielonej Górze.

 

Sebastian Pilichowski

 

 

P9120546.JPG
Profesor J. Puchalski z Ogrodu Botanicznego Powsiny, pod Warszawą, zaprezentował swój Ogród jako placówkę o najwyższych standardach jakości pod każdym względem - od życia kulturalnego, przez rekreację po naukę i ochronę roślin.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT