Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ostrzeżenie przed fałszywymi czasopismami

8 stycznia 2016 r.

 

Uprzejmie informuję, że w Internecie pojawiają się oferty publikowania w fałszywych czasopismach podszywających się pod renomowane czasopisma naukowe, często o wysokim wskaźniku Impact Factor.  Strony internetowe fałszywych czasopism wyglądają bardzo przekonująco, ich autorzy często podają autentyczne dane czasopisma, któremu ukradziona została tożsamość, skład redakcji z nazwiskami wybitnych naukowców z danej dziedziny, prawdziwe adresy pocztowe, numer ISSN, a także współczynnik IF.
Proceder ma na celu wyłudzanie tekstów i opłat za publikacje. Pracownicy naukowi otrzymują do skrzynek mailowych zaproszenia do odpłatnego zamieszczania swoich tekstów w takich wydawnictwach.
Ofiarą oszustów padły takie czasopisma jak np. Wulfenia, Bothalia, Archives des Science, Sylwan, Jokull, w sumie około 60 czasopism naukowych.

 

Proszę dokładnie sprawdzać tożsamość czasopisma, w którym zamierzają Państwo publikować. W razie wątpliwości proszę kierować pytanie do Dział Informacji Naukowej Biblioteki Uniwersyteckiej, który służy pomocą (skep@bu.uz.zgora.pl, tel. 68 328 2154, 68 328 2168)

 

O procederze przeczytać można więcej:

http://scholarlyoa.com/other-pages/hijacked-journals/
http://sorokowski.blox.pl/2013/03/UWAGA-OSZUKANE-CZASOPISMA.html
http://www.nature.com/news/sham-journals-scam-authors-1.12681
http://mehrdadjalalian.com/1.pdf
https://nytuan.wordpress.com/2012/02/16/niezly-patent/

 

 

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą

Uniwersytetu Zielonogórskiego

prof. dr hab. Zdzisław Wołk
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT