Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Otwarcie nowych laboratoriów w Katedrze Biotechnologii Instytutu Nauk Biologicznych UZ

17 marca 2022 r.

 

DSC_5724r.jpg

Uroczyste otwarcie laboratoriów w Katedrze Biotechnologii Instytutu Nauk Biologicznych UZ, Wydział Nauk Biologicznych, Kampus A; fot. K. Adamczewski

Katedra Biotechnologii Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego dzisiaj oficjalnie otworzyła swoje nowe laboratoria, które dotychczas mieściły się w odległej części miasta, w wymagającym pilnego remontu budynku przy ul. Monte Cassino. Jak powiedział, Rektor UZ, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski podczas uroczystego otwarcia: - Wszyscy pamiętamy jakie były warunki na Monte Cassino, więc bardzo się cieszę, że udało się sfinalizować tę przeprowadzkę i zakup nowego sprzętu. Myślę, że również logistycznie ułatwi to wszystkim pracę, bo i pracownicy, i studenci zawsze narzekali. Niby to w jednym mieście, ale na naszej uczelni wszyscy są przyzwyczajeni do zajęć, jeżeli nie w jednym budynku, to chociaż w jednym Kampusie, a Monte Cassino było jednak trochę oddalone. Chciałbym też – dodał zwracając się do pracowników Katedry -  żebyście te laboratoria wykorzystali do promocji kierunków biologicznych już w najbliższej rekrutacji.

 

Nową siedzibę otrzymały Laboratoria: Chemii Instrumentalnej; Biotechnologii; Biofizyki; Mikrobiologiczne; Biologii Komórki oraz Hodowli Komórkowych. Poza tym, że pracownicy Katedry Biotechnologii będą w nich prowadzili badania naukowe, będą tam prowadzone zajęcia dla studentów Wydziału Nauk Biologicznych, głównie kierunków biologia i biotechnologia, ale również biomonitoring i zarządzanie środowiskiem czy wychowanie fizyczne. Nowocześnie wyposażone laboratoria pozwolą także na rozszerzenie oferty edukacyjnej WNB. - W związku z modernizacją naszych laboratoriów oraz nawiązaniem przez nas współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz jej zacieśnieniem z Collegium Medicum UZ, mamy do zaoferowania nową ciekawą specjalność na studiach magisterskich - biotechnologię farmaceutyczną. Absolwenci tej specjalności będą przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w przemyśle farmaceutycznym i w branżach pokrewnych, np. w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i dystrybucją leków, oceną jakości produktów farmaceutycznych czy w laboratoriach badawczych. – powiedziała dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ, kierownik Katedry Biotechnologii.

 

 

 

 

DSC_5763r.jpg

dr Sylwia Andrzejczak-Grządko z Pracowni Biochemii i Biologii Komórki obok autoklawu – nowoczesnego urządzenia do sterylizacji; fot. K. Adamczewski

Laboratorium Mikrobiologiczne zostało wyposażone m.in. w nowe mikroskopy, binokulary, cieplarki czy sterylizator do szkła, ale dr Sylwię Andrzejczak-Grządko z Pracowni Biochemii i Biologii Komórki najbardziej cieszy autoklaw – nowoczesne urządzenie do sterylizacji: - Na Monte Cassino mieliśmy taki stary autoklaw, którego używaliśmy wspólnie z Katedrą Mikrobiologii z Wydziału Lekarskiego, a teraz mamy „osobisty”, tylko dla nas. Nowoczesny, bardzo prosty w użyciu, więc jesteśmy w stanie szybko przygotować się do zajęć ze studentami. Jako mikrobiolog bez tego sprzętu absolutnie nie jestem w stanie wyobrazić sobie pracy.


Studia na Wydziale Nauk Biologicznych w coraz bardziej komfortowych i jednocześnie kameralnych warunkach doceniają nie tylko polscy studenci. Co roku w ramach programu ERASMUS + naukę na WNB podejmuje wielu studentów z zagranicy. Wszyscy oni podkreślają, że mniejsza uczelnia nie tylko nie odbiega poziomem nauczania, ale daje możliwość pracy w mniejszych grupach z łatwiejszym kontaktem z prowadzącym i dostępem do sprzętu. Dzisiaj Wydział jest także gotowy do przyjęcia również studentów z Ukrainy i zapewnić im możliwość rozpoczęcia lub kontynuowania edukacji w spokoju i życzliwej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otwarcie nowych laboratoriów w Katedrze Biotechnologii Instytutu Nauk Biologicznych UZ; fot. K. Adamczewski

 

DSC_5727r.jpg DSC_5730r.jpg DSC_5725r.jpg
DSC_5740r.jpg DSC_5767r.jpg DSC_5745r.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT