Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Otwarcie wystawy prof. Zbynka Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach w Bibliotece UZ

15 marca 2022 r.

 

ZbynekJanaczek2.jpg

 

W piątek, 18 marca 2022 r., o godz. 13.00, Biblioteka Uniwersytecka zaprasza na otwarcie wystawy prof. Zbynka Janáčka z Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach. Artysta zaprezentuje prace z cyklu Wyodrębnienie znaku / Extrakce znaků / Ekstraxion of sign. Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany.

Wystawa będzie czynna do  15 maja 2022 r.

 

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 – 19.00, w soboty od 9.00 -17.00.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

Zbynèk Janáček jest członkiem Stowarzyszenia Grafików Czeskich Hollar w Pradze, Stowarzyszenia ART Praha, Stowarzyszenia Q w Brnie, Umelècká beseda, Praga oraz jest członkiem Klubu Konkretystów KK3 ze wsparciem asystentów prof. Dariusza Gajewskiego i dr Jakuba Cikały. Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu w Czechach. Od 1991 r. prowadził zajęcia w Uniwersytecie Ostrawskim na stanowisku adiunkta w katedrach wychowania plastycznego i twórczości artystycznej. W 1998 r. przeprowadził przewód habilitacyjny w dziedzinie Sztuki plastyczne w Uniwersytecie im. Palackiego w Ołomuńcu. Do 2015 r. Dziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Ostrawskiego (Czechy). Obecnie pełni funkcję kierownika Pracowni Grafiki Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ostrawskiego w Czechach.

 

Zbynèk Janáček jest cenionym pedagogiem i wybitnym artystą grafikiem, doskonale znanym w europejskim środowisku graficznym. Jego aktywność koncentruje się głównie w obszarze grafiki warsztatowej. Jego wcześniejsze prace powstawały w technice linorytu kolorowego. Obecnie zajmuje się serigrafią, drukiem cyfrowym oraz wideo.

 

Jest prof. wizytującym na uczelniach Artystycznych w Polsce m. in. prowadził zajęcia ze studentami ASP w Katowicach w Zakładzie Grafiki Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu czy na ASP we Wrocławiu.

 

Zorganizował wiele wystaw indywidualnych w Pradze, Ołomuńcu, Uherskim Hradiszczu, Hranicach na Morawie, Hawierzowie, Opawie, Krakowie i Ostrawie. Od 1994 r. brał udział w wielu wystawach zbiorowych i prezentacjach twórczości graficznej za granicą (Polska, Niemcy, Słowacja, Kanada, Brazylia, Włochy, Indie, Chorwacja, Rosja, Kostaryka, Węgry, Korea, Grecja i wielu innych krajach).  Brał udział w wystawach czeskiej grafiki 2. połowy XX w (Galeria Mánes). Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. Vladimíra Boudníka,  Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, Kraków 2013 w Stambule, uczestnik Międzynarodowego Triennale Grafiki w Warszawie „Imprint” w 2014 r. oraz wielu wystaw w Czechach i za granicą.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT