Otwarte warsztaty wokalne z Karo Glazer

7 listopada 2019 r.

karo-glazer-official-3-1.jpg

Zdjęcie pochodzi ze strony: http://karoglazer.com

Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe oraz Instytut Muzyki UZ zapraszają na otwarte warsztaty wokalne, które poprowadzi Karo Glazer. Odbędą się one w środę 13 listopada 2019 r., początek o godz. 14.00. w sali 04 Instytutu Muzyki UZ (ul. prof. Z. Szafrana 19). Wstęp wolny.

 

Zrealizowano przy pomocy środków finansowych Miasta Zielona Góra                             .

 

Karo Glazer właśc. Karolina Glazer – polska wokalistka jazzowa i kompozytorka. Specjalizuje się w instrumentalnym podejściu do głosu. Przywiązuje dużą wagę do improwizacji scatem.


Urodziła się w Gliwicach. Pasję do muzyki zaszczepił w niej ojciec – Andrzej Glazer, architekt i miłośnik muzyki jazzowej. Pierwszym jej instrumentem była gitara. Dopiero potem pojawiło się śpiewanie, które z czasem stało się jej głównym zainteresowaniem.


Jest jedną najoryginalniejszych artystek jazzowych ostatnich lat. Wirtuozerka głosu i kreatorka nowych brzmień, konsekwentnie tworząca swój własny, unikalny, muzyczny język, charakterystyczny tylko dla niej. Jest wokalistką, kompozytorem, aranżerem i producentem w jednej osobie.  

Lars Danielsson mówi o niej, że jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych wokalistek jazzowych jakie słyszał od lat, a Mike Stern dodaje: „Karo jest absolutnie fantastyczna!” W Rzeczpospolitej po wydaniu „Crossings Project” mozna było pprzeczytać: „Tak narodziła się nowa nadzieja polskiej wokalistyki jazzowej. Nazywa się Karo Glazer i warto się tym nazwiskiem pochwalić w towarzystwie. Nie słuchaliście? Posłuchajcie koniecznie. To nasz najlepszy, rozśpiewany atut eksportowy.”

 
Nagrywała w USA, Szwecji, Niemczech i w Polsce współpracując z tak wielkimi artystami jak: Mike Stern, Lars Danielsson, John Taylor, Joo Kraus, Klaus Doldinger, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski czy Nils Wulker.  Jej wyjątkowy talent dostrzegł również jeden z najwybitniejszych, współczesnych producentów muzycznych, wielokrotny laureat nagrody Grammy - Martin Walters, z którym Karo pracowała nad swoją ostatnią płytą „Crossings Project”. Tylko podczas ostatnich sezonów Karo wystąpiła ze swoim zespołem w niemal wszystkich krajach europejskich, a przebojowa piosenka „The Magic of Life” zagościła na dobre w stacjach radiowych.Pisał o niej niemiecki Der Spiegel, a materiały na jej temat realizowały takie telewizje jak m.in.: Deutsche Welle czy NDR. Zapełniała sale koncertowe po ostatnie miejsca na tak wielkich festiwalach jak: Shleswig Holstein Musik Festival, Women In Jazz, Haarlem Jazzstadt, Heineken Open’er Festival Festival du Bout du Monde, Hofer Jazztage, Ingolstaedter Jazztage, Jazz Goes to Town czy Dresden Jazztage. Do sukcesów Karo należy również seria koncertów w legendarnym, berlińskim klubie „Quasimodo” oraz gościnny występ z zespołem Mike’a Sterna w „55 Bar” w Nowym Jorku.  
 

Jest wokalistką przywiązującą ogromną wagę do improwizacji oraz odważnym eksploratorem. Swój głos przemieniła w instrument o nieprzeciętnych możliwościach, w czym pomaga jej 4oktawowa skala głosu oraz niezwykła wyobraźnia muzyczna. Jej zainteresowania muzyczne nie znają granic, jednak w jej twórczości można usłyszeć wyraźne wpływy takich artystów jak: Joe Zawinul, Bobby McFerrin, Jan Garbarek, Richard Bona czy Joni Mitchell. Jak sama mówi, fascynują ją w muzyce dwa zagadnienia: istota rytmu i jego różnorodności oraz  przestrzeń i możliwości jej kreacji, dlatego w jej kompozycjach można usłyszeć zarówno afrykańskie podziały rytmiczne, jak i skandynawskie pejzaże.
 
 
Płyta „Crossings Project” to super produkcja na najwyższym światowym poziomie, wydana nakładem EMI Music w 2013. Przy pracy nad nią Karo współpracowała z wieloma znakomitymi artystami z różnych zakątków świata, m.in. z:  Mikiem Sternem, Larsem Danielssonem i Johnem Taylorem. Towarzyszyli jej także muzycy klasyczni z legendarnego Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Monachijskiej. W sumie 17 muzyków z 8 krajów. Ten wielki projekt potwierdził nie tylko olbrzymi talent wokalny Karo, ale również pokazał światu jej wszechstronne zdolności kompozytorskie, aranżerskie oraz producenckie.  
 
 
W lutym 2010 r. Karo została nagrodzona przez Polską Akademię Muzyczną w Londynie za płytę „Normal” w kategorii „Debiut Roku”  oraz nagrodą specjalną za muzyczne dokonania na europejskich scenach.  W 2007 r. w lipcowym wydaniu amerykańskiego miesięcznika Singer Universe, typującym najlepszych wokalistów, została uznana za jedną z 5 najlepiej rokujących wokalistek na świecie, będąc jednocześnie pierwszą Polką, której ten laur został przyznany. Także w 2007 r. reprezentowała Polskę w Finlandii, na międzynarodowym festiwalu wokalistek jazzo owych „Lady Summertime”, a w 2003 r. została laureatką XXX Międzynarodowych Spotkań Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W 2010 r. zagrała trasę koncertową z zespołem Kapela Ze Wsi warszawa, a w 2008 r. nawiązała współpracę z popularną, francuską grupą nu-jazzową NO JAZZ, która nagrała remix utworu „Prayer”. Również w 2008 r. została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz laureatką nagrody prezydenta rodzinnego miasta Gliwice w dziedzinie „MŁODY TWÓRCA”. W 2007 r. została pierwszym polskim trenerem wokalnym legendarnej TC Helicon Voice Academy, a w 2006 r. utwór w jej wykonaniu znalazł się na renomowanej składance „The Best Of Polish Smooth Jazz – vol 2”. Jest autorką licznych artykułów dotyczących wokalistyki, które były publikowane m.in. na łamach: Jazzi Magazine czy Future Music.  
 
 
Karo Glazer jest także doświadczonym trenerem wokalnym, prowadzącym cykl autorskich kursów wokalnych „Wake Up Your Voice”  pod patronatem międzynarodowej marki AKG.


 

Biogram artystki pochodzi ze strony http://karoglazer.com

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT