Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pierwsze Różowe Skrzyneczki na UZ!

6 lipca 2022 r.

 

Różowa Skrzyneczka - A-29.jpg

Różowa skrzyneczka w bud. A-29 na Kampusie A UZ; fot. organizatora

Na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego zostały zamontowane pierwsze "Różowe Skrzyneczki". Akcja ta jest wynikiem współpracy studentów medycyny z Zielonogórskiego Oddziału IFMSA-Poland oraz Instytutu Równości działającego w Zielonej Górze.


Czym są różowe skrzyneczki?

Różowe skrzyneczki to sposób walki z ubóstwem menstruacyjnym, czyli niemożnością kupna przez kobiety środków higieny intymnej np. podpasek lub tamponów. W Polsce przypuszczalnie 500 000 osób nie stać na te produkty i dlatego właśnie powstała inicjatywa oraz fundacja „Różowych skrzyneczek”. Idea tych skrzyneczek polega na zasadzie „weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!” i pomimo tego, że skrzyneczki były powieszone parę dni temu, to już teraz widzimy, że nie tylko część osób korzysta z tych produktów, ale też duża część je zostawia dla innych!mówi Natalia Torz, która jest głównym Koordynatorem tego projektu w IFMSA-Poland.

 

Według raportu Ubóstwo menstruacyjne w opiniach i doświadczeniu kobiet Fundacji "Różowej Skrzyneczki", aż 39% ubogich kobiet musi rezygnować z zakupu środków higienicznych na rzecz innych domowych wydatków. Co więcej, w Polsce niemal 1 na 6 dziewcząt opuściła zajęcia lekcyjne podczas miesiączki z powodu braku dostępu do artykułów higienicznych. Są to naprawdę niepokojące dane i różowe skrzyneczki mają za zadanie walkę z tym ubóstwem menstruacyjnym.

 

Różowe skrzyneczki na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego są zamontowane w damskiej toalecie, w budynku A-29 na Kampusie A oraz w budynku A-20 na Kampusie B. Zapraszamy do korzystania oraz do dzielenia się! Skrzyneczki trafiły również na mapę ogólnopolską::

 

IFMSA-Poland Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland to największa w Polsce organizacja zrzeszająca studentów uczelni medycznych. Stanowi część międzynarodowej federacji, a jej celami są zwiększanie prozdrowotnej świadomości społeczeństwa, edukacja studentów kierunków medycznych oraz działalność charytatywna i zabieganie o przestrzeganie praw człowieka.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT