Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Pierwszy państwowy egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego na UZ

7 listopada 2022 r.

 

100_7256.JPG

Egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego na UZ; zdjęcie organizatora

W dniach 5-6 listopada 2022 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się po raz pierwszy państwowy egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego. Cudzoziemcy z różnych krajów: Ukrainy, Białorusi, Turcji i Indii przystąpili do pięcioczęściowego egzaminu z języka polskiego. Zdający musieli  zmierzyć się z: rozumieniem ze słuchu, rozumieniem tekstów, poprawnością gramatyczną, pisaniem i mówieniem.


Do egzaminu na poziomie B1 przystąpiło 57 osób, natomiast na poziomie C1 dwie osoby. Egzamin odbył się bez zakłóceń i w dobrej atmosferze. Zdanie egzaminu na poziomie B1 pozwala cudzoziemcowi starać się o obywatelstwo polskie lub rezydenturę długoterminową, a certyfikat na poziomie C1 pozwala m.in. studiować w Polsce za darmo. Wyniki tego egzaminu będą znane w lutym 2023 r.


Kolejny taki egzamin odbędzie się w dniach 5-6 lutego 2023 r., a rejestracja na niego zostanie uruchomiona na początku grudnia 2022 r. Można będzie się zarejestrować tylko przez formularz zgłoszeniowy zamieszany na stronie::   


Uprawnienie do organizowania egzaminów z języka polskiego jako obcego, na poziomach B1 i C1 w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych Uniwersytet Zielonogórski otrzymał od  Ministerstwa Edukacji i Nauki w lutym tego roku. Organizacją egzaminów zajmuje się Instytut Filologii Polskiej UZ.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT