21 stycznia 2022 r.
Profesorowie z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. Joachim Zdrenka i prof. Marceli Tureczek - otrzymali dofinansowanie w wysokości 522 tys. zł na badania zabytków epigraficznych* Pomorza Zachodniego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jest to pierwszy etap prac badawczych, który ma objąć 5 powiatów (gryfiński, myśliborski, choszczeński, drawski, świdwiński) i będzie realizowany do 2026 r. Podobnie jak w przypadku badań na terenie województwa lubuskiego (2003-2018), projekt zakłada opracowanie wszystkich średniowiecznych i nowożytnych obiektów epigraficznych (dzwony, płyty nagrobne, ołtarze, malarstwo, wyroby rzemiosła itp.). W Lubuskiem przez 15 lat badań opracowano i zinwentaryzowano prawie 4 tys. obiektów i ok. 13 tys. inskrypcji.
Celem projektu realizowanego w jedynej w Polsce Pracowni Epigraficznej funkcjonującej w strukturze Uniwersytetu Zielonogórskiego od 2001 r. jest inwentaryzacja i krytyczne opracowanie obiektów i inskrypcji zachowanych na terenach Polski Zachodniej. Instytut Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego jest obecnie jedynym w Polsce, który prowadzi tego typu badania w tak dużej skali.
Do tej edycji konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki zgłoszono 268 wniosków. Minister Edukacji i Nauki zakwalifikował do finansowania 39 projektów na łączną kwotę 39 660 287,00 zł. W tym projekt zielonogórskich naukowców.
*Epigrafika to dyscyplina badawcza polegająca na zbieraniu, analizowaniu i publikowaniu napisów (epigrafów) wykonanych na materiale twardym (kamieniu, metalu, spiżu itp.).
W ostatnich latach na Uniwersytecie Zielonogórskim w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki granty otrzymali: