Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Polsko-niemiecka współpraca w ramach rozwoju technologii przemysłu 4.0.

15 lipca 2022 r.

Niemcy z Chemnitz w PNT.jpg

Fot. Podczas wizyty w Parku Naukowo-Technologicznym UZ, sp. z o.o. Fot. Agnieszka Kaczmarek-Pawelska.

W dniach 13-14 lipca 2022 r. w Instytucie Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego przebywali przedstawiciele Technicznego Uniwersytetu w Chemnitz oraz niemieckich przedsiębiorców przemysłu metalowego, motoryzacyjnego i informatycznego. Wizyta odbyła się w ramach Międzynarodowego Konsorcjum META „Manufacturing 4.0 durch Entwicklung und Transfer progressiver Automatisierungslösungen”. Koordynatorami współpracy są: dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ, dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ oraz dr Matthias Rehm z Technicznego Uniwersytetu w Chemnitz. Z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego w spotkaniu uczestniczyła również dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, prorektor ds. współpracy z gospodarką UZ.
 

W czasie dwudniowego spotkania jego uczestnicy mogli wymienić doświadczenia oraz nawiązać współpracę w ramach wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach zielonogórskich - Lumel S.A., Ekoenergetyka, Perceptus - oraz żarskiego przedsiębiorstwa AK Anatol. 
 

Efektem tej współpracy mają być wspólne projekty naukowo-rozwojowe - tłumaczy prof. Justyna Patalas-Maliszewska. - Było to spotkanie w ramach trwającej już od kilku lat współpracy w międzynarodowej sieci naukowej META, co oznacza po polsku „Współpraca w ramach rozwoju technologii przemysłu 4.0.” W ciągu dwóch dni odwiedziliśmy kilka firm w województwie lubuskim, gdzie rozmawialiśmy na temat możliwości współpracy nauki z przemysłem, czyli współpracy wnoszącej wartość dodaną do naszych regionów. W polsko-niemieckiej sieci skupiamy około 20 firm. Są to firmy z wielu branż – poczynając od metalowej, przez motoryzacyjną, po branżę informatyczną, bez której praca w dzisiejszym przemyśle byłaby bardzo trudna.

 

Jak podkreśliła prof. Maria Mrówczyńska, ta współpraca jest korzystna dla wszystkich:  Pozwala ona na wymianę informacji, myśli i badań pomiędzy naukowcami oraz przedsiębiorcami. Od kilku lat w ramach wizyt studyjnych odwiedzamy nie tylko przedsiębiorstwa, ale też naszego partnera - Techniczny Uniwersytet w Chemnitz. Z niemiecką uczelnią współpracujemy nie tylko naukowo, ale też w zakresie wymiany studenckiej. Nie jest to więc typowa sieć naukowa.
 

Kolejne spotkania będą polegały na planowaniu projektów w oparciu o to, co zostało omówione i czym mogli zainspirować się naukowcy i przedsiębiorcy podczas wizyty.


Plany będą się krystalizować w miarę dalszej współpracy, ale oczywiście chcemy wspólnie działać dalej i wspomagać się zarówno w kształceniu studentów, jak i w wymianie pracowników – dodaje prof. M. Mrówczyńska.
 

Międzynarodowa sieć „META - Manufacturing 4.0 poprzez rozwój i transfer progresywnych rozwiązań automatyzacji” wspiera przedsiębiorstwa w zakresie technologii wytwarzania w monitorowaniu ich procesów i produktów poprzez rozwój inteligentnych rozwiązań monitoringu i automatyzacji. Ponadto działania prowadzone w ramach Konsorcjum META prowadzą do ułatwienia dostępu do technologii Przemysłu 4.0 przedsiębiorstwom zarówno polskim, jak i niemieckim dzięki współpracy z Uniwersytetami w Zielonej Górze i Chemnitz.


 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT