Pośmiertny Order Odrodzenia Polski dla prof. Bogusława Banaszaka

22 stycznia 2018 r.

 

Prof Banaszak cz-b.jpg

18 stycznia środowisko prawnicze pożegnało prof. Bogusława Banaszaka. Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz ekspert w zakresie prawa konstytucyjnego zmarł nagle 9 stycznia w wieku niespełna 63 lat. Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o jego pośmiertnym uhonorowaniu.


Na ręce rodziny prof. Banaszaka trafił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta przekazał go minister Andrzej Dera. Nastąpiło to podczas uroczystości pogrzebowych w kościele w Głosce (województwo dolnośląskie).


Order przyznano „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauk prawnych i osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej” – poinformowała Kancelaria Prezydenta.


Za życia prof. Banaszak także otrzymał liczne odznaczenia. Był to Złoty Krzyż Zasługi RP, niemiecki Federalny Krzyż Zasługi na Wstędze czy Wielki Krzyż Zasługi Republiki Austrii.


Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UZ był związany z wieloma krajowymi i międzynarodowymi instytucjami naukowymi i prawnymi. Zasiadał w Trybunale Stanu, a także zastąpił Hannę Suchocką w Komisji Weneckiej. Należał również do Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Wykładał gościnnie na ponad 20 uniwersytetach w całej Europie i uczestniczył w konferencjach naukowych, m.in. we Włoszech i Brazylii. Od 1992 r. współpracował ze służbami legislacyjnymi polskiego parlamentu.

 

źródło: wzielonej.pl

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT