Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Poprawa efektywności energetycznej przekaźników elektromagnetycznych

Doktorat wdrożeniowy

 

11 maja 2022 r.

 

Doktorat wdrożeniowy.jpg

Uniwersytet Zielonogórski realizuje projekt w ramach 5. edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”. Projekt realizowany jest na podstawie umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki o numerze DWD/5/0254/2021. Tematem projektu jest Poprawa efektywności energetycznej przekaźników elektromagnetycznych. Podmiotem współpracującym, przy realizacji projektu jest firma RELPOL S. A., która jest największym producentem przekaźników przemysłowych w kraju.

 

Celem projektu jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w przekaźnikach elektromechanicznych i w konsekwencji poprawa ich efektywności energetycznej. Zważywszy, że światowa produkcja przekaźników przemysłowych przekracza 100 milionów sztuk rocznie, poprawa ich sprawności jest niezwykle istotna ze względów technicznych, ekonomicznych, ekologicznych oraz prawnych (np. wymagania Ekoprojektu). Przekaźnik elektromagnetyczny zużywa energię elektryczną głównie w elektromagnesie, którego zadaniem jest przesunięcie zwory i przełączenie styków. W ramach projektu opracowane zostaną konstrukcje przekaźników z funkcją bistabilności, przez co moc będzie pobierana przez elektromagnes jedynie w trakcie zmiany stanu. Wyzwaniem jest tutaj zapewnienie kompatybilności opracowanej konstrukcji przekaźnika bistabilnego z przekaźnikami standardowymi. Ponadto, w ramach projektu opracowane i sprawdzone zostaną energooszczędne metody sterowania elektromagnesów dla przekaźników klasycznych.

 

Z budżetu projektu finansowane jest stypendium doktoranckie oraz dofinansowanie kosztów wykorzystania infrastruktury badawczej, niezbędnej do realizacji przyjętych zadań. Należy podkreślić, że program doktorat wdrożeniowy to alternatywna, korzystna droga uzyskania stopnia doktora nauk technicznych przeznaczona dla osób, które chcą rozwijać swoją karierę naukową nie rezygnując z pracy zawodowej w przemyśle. Dla firm współpracujących jest to możliwość, rozwiązania istotnych zadań/problemów przy współpracy z Uniwersytetem. Wprowadzenie do produkcji efektywnych energetycznie przekaźników pozwoli firmie RELPOL uzyskać przewagi konkurencyjne na dzisiejszym, nakierowanym na oszczędności energii rynku podzespołów elektrycznych.Termin realizacji projektu: 1 października 2021 r. – 31 października 2024 r.

 

Na realizację zadania Uniwersytet Zielonogórski otrzyma dotację w wysokości 246 942,87 złotych.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT