Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Porozumienie o współpracy między samorządem a uczelnią

19 października 2021 r.

 

DSC_4132r.jpg

od lewej: Elżbieta Anna Polak - marszałek województwa lubuskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski - rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. Waldemar Sługocki, poseł na Sejm RP, fot. K. Adamczewski.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy.
- Pierwsze porozumienie o współpracy podpisaliśmy w 2013 roku. W lutym br. samorząd lubuski zaktualizował strategię rozwoju województwa. W tej strategii rola Uniwersytetu Zielonogórskiego znacznie wzrosła, ponieważ stawiamy nie tylko na zieloną krainę nowoczesnych technologii, ale przede wszystkim technologii innowacyjnych. Bez potencjału intelektualnego, który jest w zasobach naszych uczelni wyższych, a wiodąca uczelnią jest Uniwersytet Zielonogórski, realizacja naszych priorytetów nie byłaby możliwa powiedziała marszałek Polak.

 


Samorząd lubuski już od 6 lat współfinansuje prowadzone na Uniwersytecie studia lekarskie (roczna kwota wsparcia to 3 mln zł) i wypłaca stypendia dla przyszłych lekarzy. Marszałek E. Polak zapowiedziała też, że samorząd będzie wspierał finansowo również nowe kierunki otwierane przez Uczelnię. W tym roku będzie to kwota prawie 1 mln zł.


Od kilku lat samorząd wojewódzki wspólnie z UZ nadzorują działania Szpitala Uniwersyteckiego. Dzięki zatrudnianiu profesorskiej, wysokospecjalistycznej kadry, Szpital jest na coraz wyższym poziomie. A w tym roku został otwarty zupełnie nowy obszar współpracy - w zakresie innowacji. Utworzono partnerstwa z przedsiębiorcami i dotychczas udało się wygenerować 12 takich partnerstw w obszarze inteligentnych specjalizacji: zdrowie i jakość życia czy przemysł innowacyjny regionu i gospodarka. Uniwersytet objął rolę lidera w 4 partnerstwach innowacyjnych, które mają szanse na uzyskanie finansowania w ramach nowej perspektywy 2021/2027.


Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski mówił o korzyściach i perspektywach współpracy z województwem lubuskim. Wspomniał o dotychczasowych osiągnięciach i wyraził swoje zadowolenie, że wiedza na poziomie eksperckim zostanie lepiej wykorzystana przez samorząd wojewódzki: - Mamy ponad 25 dyscyplin naukowych, czyli bardzo szerokie spektrum fachowców, którzy czekają na to, żeby służyć swoją wiedzą regionowi i mieszkańcom województwa lubuskiego.


Rektor poruszył również kwestię nowych kierunków na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ich wybór podyktowany jest potrzebami regionu i sugestiami samorządu województwa. Wymienił  te związane z poprawą jakości życia – fizjoterapia, sport i odnowa biologiczna, ginekologia i położnictwo i nowymi technologiami – mechanika lotnicza i elektromobilność.

Podpisane porozumienie ma na celu m.in. zatrzymanie w regionie dobrze wykształconych młodych ludzi podkreślił rektor, prof. W. Strzyżewski.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT