Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prawdziwy grafen tylko w Lubuskiem!

18 lutego 2016 r.

 

KAZ_6130 autor. Kazimierz Adamczewski, UZ.jpg

fot. K.Adamczewski

 

Park Naukowo - Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o., Uniwersytet Zielonogórski, oraz firma Advanced Graphene Products Sp. z o.o. podpisały porozumienie o współpracy.

 

AGP jest jedynym producentem grafenu HSMG, którego technologię opracował zespół prof. Piotra Kuli z Politechniki Łódzkiej. Jest to produkt jednowarstwowy i monokrystaliczny co oznacza, że swoją budową i właściwościami jest najbardziej zbliżony do modelu teoretycznego idealnego grafenu. Nasz produkt to pierwszy grafen na rynku z realnym potencjałem do zastosowań przemysłowychwyjaśnia Prezes Zarządu AGP Maciej Gałązka. Długo szukaliśmy rzetelnego partnera do współpracy. Jedynie Park Naukowo – Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. dał nam najlepsze możliwości rozwoju naszej firmy, dlatego to tu postanowiliśmy przenieść naszą siedzibę - dodaje Gałązka.


Zielonogórski Park jest miejscem, gdzie wspólnie z AGP i Uniwersytetem Zielonogórskim będziemy opracowywać nowe zastosowania do wdrożeń grafenu. Mamy już kilka firm, które są zainteresowane jego implementacją do dotychczasowych rozwiązań oraz stworzeniem zupełnie nowych technologii w oparciu o grafenwyjaśnia dr inż. Roman Kielec, Prezes PNT UZ Sp. z o.o.

Uniwersytet Zielonogórski będzie odgrywał znaczącą rolę w procesie wdrożeniowym, będzie stanowił zaplecze naukowe pod przyszłe projekty. Jak dodaje Rektor uczelni, prof. Tadeusz KuczyńskiJesteśmy dumni z dynamicznego rozwoju naszego Parku. Wiele osób wątpiło w ideę budowy tak dużego ośrodka. Dziś potwierdzamy, że kierunek jaki obraliśmy kilka lat temu był słuszny. Skutecznie udowadniamy, że obecnie Park Naukowo – Technologiczny w Nowym Kisielinie jest liderem w tworzeniu innowacji w naszym regionie.

 

Rolą Parku Naukowo – Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. jest wspieranie rozwoju naszego województwa. Rozwijamy współpracę z firmami, które są w stanie stworzyć różnicę w kreowaniu i wdrażaniu innowacji. Od początku 2016 roku do Parku wprowadziło się pięć nowych podmiotów związanych z branżą OZE, budownictwa pasywnego oraz inżynierii środowiska. Łącznie znajduje się u nas dziewięć innowacyjnych firm. Jest tak duże zainteresowanie wynajęciem powierzchni w PNT UZ, że kolejne firmy czekają na udostępnienie im pomieszczeń. Problem polega na tym, że nasze możliwości wynajęcia lokali biurowo/laboratoryjnych kończą się – podsumowuje Prezes Kielec.

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT