Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prestiżowy sukces pracowników uczelni w ogólnopolskim konkursie kryptologicznym „Łamacze Szyfrów”

19 grudnia 2019 r.

 

 

Ogromny sukces odniosła trójka zielonogórzan, zwyciężając w ogólnopolskim konkursie kryptologicznym „Łamacze Szyfrów”. Zespół w składzie: Grzegorz Bazydło (kapitan), Monika Wiśniewska i Remigiusz Wiśniewski w finałowym pojedynku pokonał 78 innych ekip z całej Polski! Wygrana cieszy tym bardziej, że została odniesiona na najwyższym poziomie trudności. (Szczegóły: https://lamaczeszyfrow.pl/index.php?id=179&g=2  (kod zespołu q230) )

 

 

„Łamacze szyfrów” to ogólnopolska internetowa gra  kryptologiczna. Jej głównym celem jest popularyzacja dokonań polskich kryptologów, którzy mieli kluczowy wkład m.in. w złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Powszechnie uznaje się wkład kryptologów z zachodniej Europy w łamanie depesz wojskowych szyfrowanych Enigmą. Jednak o tym, jak doszło do złamania jej kodów, historia często milczy. Niewielu wie o roli Polaków w dziele złamania Enigmy i o polskich bohaterach, którzy się do tego przyczynili. Warto wymienić tutaj choćby postacie matematyków: Mariana Adama Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, a także mjr Maksymiliana Ciężkiego, ppor. Antoniego Pallutha czy płk.Gwido Karola Langera. To oni dokonali tego, co w tamtych czasach wydawało się niemożliwe – złamali kod Enigmy, a przez to istotnie wpłynęli na losy II wojny światowej.

 

 

Zawodowo, nasi kryptolodzy, zwycięzcy konkursu są związani z Uniwersytetem Zielonogórskim. Dr inż. Grzegorz Bazydło oraz dr hab. inż. Remigiusz Wiśniewski są pracownikami Instytutu Inżynierii Elektrycznej WIEA UZ, a dr inż. Monika Wiśniewska jest absolwentką UZ. To, co ich łączy, to wspólna pasja jaką jest kryptologia czyli łamanie tajnych depesz i szyfrów. Tą pasją starają się zarazić studentów podczas prowadzonych zajęć.

 

Poniżej prezentujemy zwycięski zespół. Zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów.

 

 

gbazydlo właś.jpg mwisniewska_kolor.jpg rwisniewski wł..jpg
Grzegorz Bazydło Monika Wiśniewska Remigiusz Wiśniewski

 

Serdecznie gratulujemy wygrania tak prestiżowego konkursu.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT