Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prof. Andrzej Gorgol z UZ uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności

26 sierpnia 2019 r.

 

prof. Gorgola.JPG

fot. od lewej: dr Jarosław Szarek - Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Andrzej Gorgol, prof. UZ - kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego UZ

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda uhonorował dr hab. Andrzeja Gorgola prof. UZ Kierownika Katedry Prawa Administracyjnego i Finansowego UZ Krzyżem Wolności i Solidarności, ustanowionym  przez parlament równocześnie z aktem restytucji Krzyża Niepodległości, do którego chlubnej tradycji nawiązuje. To wyjątkowe odznaczenie państwowe zostało wręczone Panu Profesorowi przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej -dra Jarosława Szarka, w rocznicę strajku Lubelskiego (Lipiec 1980) r. Uroczystość odbyła się 17 lipca br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku.

 

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT