Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prof. Leszek Szymański z UZ otrzymał prestiżowe stypendium Fulbrighta

23 lutego 2023 r.

 

prof. Leszek Szymański - kwadrat.jpg

prof. Leszek Szymański; fot. archiwum prywatne

Miło nam poinformiwać iż dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ otrzymał prestiżowe stypendium Fulbrighta!


Fulbright Senior Award to program stypendialny umożliwiający osobom zatrudnionym w polskich instytucjach akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucjach goszczących w USA. Nabór wniosków do programu Fulbright Senior Award 2023-24 trwał do 27 maja 2022 r. W konkursie wzięło udział 85 wnioskodawców. Laureatami stypendium zostało 16 naukowców z całej Polski, wśród nich  dr hab. Leszek Szymański, prof. UZ w dyscyplinie językoznawstwo.

 

Prof. Leszek Szymański pracuje w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego od 2010 r. W 2002 r. ukończył Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Lesznie. W tym samym roku uzyskał licencjat filologii w zakresie nauczania języka angielskiego na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w 2004 r. otrzymał również tytuł magistra filologii w zakresie językoznawstwa angielskiego. Doktorat z językoznawstwa obronił w 2009 r. na Uniwersytecie Opolskim, a habilitację uzyskał na Uniwersytecie Łódzkim w 2020 roku. Jest aktywnym działaczem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, a od 2022 roku członkiem jego Zarządu.


Zainteresowania badawcze Leszka Szymańskiego obejmują: semantykę i jej interakcje ze składnią i pragmatyką (zwłaszcza dot. modalności i aspektu), ze szczególnym uwzględnieniem amerykańskiej odmiany języka angielskiego, oraz użycie języka w różnych kontekstach i społecznościach. Analizom poddaje także niestandardowe konstrukcje gramatyczne w angielszczyźnie amerykańskiej. Jego wcześniejsze zainteresowania obejmowały również komunikację językową w internecie.


W ramach stypendium Fulbrighta zamierza realizować projekt badawczy dotyczący wypowiedzi z dwoma (lub więcej) czasownikami modalnymi. Podręczniki do języka angielskiego nie opisują tych konstrukcji bądź uznają je za błędne i niedopuszczalne. Tymczasem są one charakterystyczne m.in. dla dialektów południowoamerykańskich. Projekt będzie realizowany na University of Georgia w Athens, GA, we współpracy z wybitnym amerykańskim dialektologiem prof. Williamem Kretzschmarem.Serdecznie gratulujemy!

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT