Prof. Maciej Banach z Collegium Medicum UZ sekretarzem generalnym Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS)

12 października 2020 r.

prof. Banach pion.jpg

Fot. Kazimierz Adamczewski.

Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu „Centrum Zdrowia Matki Polki”, pracownik Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum UZ został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS). Kadencja eksperta zaczyna się w styczniu 2021 r. i potrwa do grudnia 2024 r.


Prof. M. Banach był jedynym kandydatem z państw Europy Środkowo-Wschodniej na to stanowisko.
 

Oto najważniejsze fakty z życia zawodowego prof. Macieja Banacha:
 

W latach 2010-2012 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od lutego 2014 r. jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP. Jest członkiem zarządu głównego Europejskiego Towarzystwa Miażdżycy jako doradca do spraw relacji z Unią Europejską, członkiem zarządu na Europę Międzynarodowego Towarzystwa Miażdżycowego, założycielem i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Lipidowego – oficjalnego partnera National Lipid Association – i przewodniczącym oddziału łódzkiego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. Prof. M. Banach to założyciel i przewodniczący grupy Lipid and Blood Pressure Meta-analysis Collaboration, a także prezes fundacji Think-Tank „Innowacja dla zdrowia”. Jest także dyrektorem naukowym wydawnictwa Termedia.


Prof. M. Banach opublikował prawie 700 prac z zakresu nadciśnienia, dyslipidemii, kardiologii, kardiochirurgii i stratyfikacji ryzyka. Przypomnijmy, że prof. dr hab. n. med. Maciej Banach jest osobą o najwyższej liczbie publikacji w Collegium Medicum z afiliacją UZ (dokładnie 106 w latach 2015-2020) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/?term=Banach+and+Zielona+Gora&schema=all&sort=date  ,
co przyczyniło się do sukcesu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.Serdecznie gratulujemy wyboru na tak prestiżowe stanowisko.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT