Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Prof. Van Cao Long z Wydziału Fizyki i Astronomii UZ otrzymał medal za wkład w rozwój nauki i technologii w Wietnamie

 

30 marca 2020 r.

 

fot 001.jpg

prof. Cao Long Van, Uniewersytet Vinh

19 marca 2020 r. Uniwersytet Vinh w Wietnamie zorganizował uroczystą ceremonię wręczenia medalu za wkład w rozwój nauki i technologii w Wietnamie przyznanego dr. hab. inż. Cao Long Van, prof. UZ przez Ministra Nauki i Technologii Wietnamu. Profesor pracuje w Instytucie Fizyki na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, jest też doktorem honoris causa Uniwersytetu Vinh (od 2018 r.).


Podczas uroczystości Rektor  Uniwersytetu w Vinh, dr Dinh Xuan Khoa (doktorant Prof. Cao Long Vana) powiedział, iż prof. Van wniósł istotny wkład w rozwój badań naukowych i edukacji Uniwersytetu Vinh w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Spędził dużo czasu pomagając wykładowcom i studentom uniwersytetu w realizacji projektów badawczych.  Zaprosił ponad 30 znanych naukowców z całego świata, aby przekazywali im swoją wiedzę. Wprowadził liczne stypendia dla pracowników naukowych i studentów. Nawiązał współpracę w ramach badań naukowych dziedzinie fizyki z ośrodkami naukowymi w Polsce. Utworzył na Uniwersytecie Vinh dwie silne grupy badawcze na temat światłowodów fotonicznych i zjawisk rezonansu atomowego, zarówno z perspektywy teoretycznej, jak i doświadczalnej. 


Prof. Cao Long Van (ur. w 1952 r. w Hanoi) z powodzeniem obronił pracę habilitacyjną napisaną  w 1986 r. w Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem i współautorem ponad stu międzynarodowych prac naukowych w dziedzinie fizyki. Współtworzył także formalizm, który w latach osiemdziesiątych stosował  teorię procesów stochastycznych do optyki kwantowej. Jest także autorem dwutomowej serii Fizyka Ogólna wydanej w języku wietnamskim i kilku monografii w języku angielskim i wietnamskim.

 

 

                      

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT