Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Projekt z UZ na konkursie Polski Produkt Przyszłości

5.07.2014 r.

 

Bezużyteczna dla złodzieja nasza karta kredytowa, zabezpieczenie telefonu przed podsłuchem czy możliwość rozszyfrowania rozkazów wyłącznie przez osoby, dla których są one przeznaczone – to wszystko zapewnia zastosowanie bezwarunkowo bezpiecznego systemu kryptograficznego – projektu, którego autorem jest dr inż. Janusz Jabłoński z Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt ten  znalazł się wśród 42 projektów z całego kraju, zgłoszonych na konkurs Polski Produkt Przyszłości.

Celem Konkursu jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, które mają szansę zaistnieć na polskim rynku. Twórcy nowych rozwiązań, które aktywnie przyczyniają się do unowocześnienia polskiej gospodarki zostaną nagrodzeni udziałem w kampaniach promocyjnych organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, prezentacją na międzynarodowych targach i wystawach innowacyjności w kraju i za granicą oraz promocją w wydawnictwach i tekstach promocyjnych Agencji.

Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Gospodarki, a organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym roku jest to już 17. edycja.

 

Proponowane rozwiązanie może mieć bardzo szerokie spektrum zastosowań. Najprostsze to nośnik danych z możliwością ich selektywnego zaszyfrowania. Kolejny przykład dotyczy kart kredytowych i bankomatowych, które zrobione w oparciu o zgłoszony projekt byłyby bezpieczniejsze i nawet ukradzione, nie pozwoliłyby na opróżnienie konta bez wiedzy właściciela. Projekt jest także do wykorzystania w telekomunikacji - do szyfrowania rozmów bez możliwości ich podsłuchania przez osoby nieuprawnione. Oczywiście rozwiązanie to można zastosować także w systemach związanych z obronnością - chociażby w zakresie autoryzacji i kontroli dostępu z hasłami jednorazowymi. Program uniemożliwia podszywanie się pod „swoich”, a zaszyfrowane rozkazy ze względu na specyfikę proponowanego rozwiązania będą możliwe do odczytania tylko przez osoby, dla których zostały przygotowane.

 

Projekt dr. inż. Janusza Jabłońskiego jest rozwiązaniem, które pozwoli na spełnienie ustawowego obowiązku zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa danych, e-usług oraz użytkowników systemów teleinformatycznych (np.: e-banking czyli bankowość elektroniczna i zakupy przez internet, e-administracja czyli wymiana dokumentów drogą elektroniczną, e-zdrowie czyli możliwość przekazywania zaszyfrowanych danych dla celów konsultacji lub zdalne konsylium itp.). We współczesnym, zinformatyzowanym świecie informacja ma szczególną wartość, a jej ochrona jest jednym z kluczowych elementów bezpiecznego funkcjonowania. Przyjmuje się, że: poufność, integralność, nienaruszalność i niezaprzeczalność to podstawowe atrybuty opisujące bezpieczeństwo informacji. Metodami służącymi do osiągnięcia akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa jest ukrywanie informacji oraz autoryzacja i kontrola dostępu do danych. Są one realizowane przy pomocy kryptografii oraz szyfrowania. Sądząc po częstym łamaniu zasad bezpieczeństwa, polegającym między innymi na wykorzystaniu nielegalnie pozyskanych danych dotyczących kart płatniczych lub przechwyceniu danych logowania umożliwiające nieautoryzowany dostęp do informacji, można dojść do przekonania, że obecnie stosowane systemy zabezpieczeń danych i e-systemów są niewystarczające. Natomiast system kryptograficzny z kluczem jednorazowym, zgłoszony do konkursu Polski Produkt Przyszłości, umożliwia realizację bezwarunkowo bezpiecznego systemu kryptograficznego, który zintegrowany z systemami informatycznymi znacząco podniesie poziom ich bezpieczeństwa. W szczególności proponowane rozwiązanie uodparnia e-usługi na incydenty takie jak: „kradzież tożsamości”, „podszywanie” czy „podsłuchanie”, z czym jakże często mamy ostatnio do czynienia. Zastosowanie tego rozwiązania poprawia komfort użytkownika, ponieważ eliminuje konieczność korzystania z rozwiązań, takich jak „login i hasło”, karty „zdrapki”, SMS-y czy „tokeny”.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT