„Przedszkolaki na UZ-ecie"

14 grudnia 2017 r.

 

 

W środę, 13 grudnia br., Koło Naukowe Rusycystów zorganizowało warsztaty taneczno-językowe dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 20 w Zielonej Górze. Dzieci z grupy „Zajączki" z przedszkola „Pod Topolą" wzięły udział w spotkaniu z cyklu „Przedszkolaki na UZ-ecie", który ma już kilkuletnią tradycję. Tym razem studentki II roku filologii rosyjskiej –  Weronika Leśniewska oraz Marcelina Zachwej, przy wsparciu kolegi z roku (Jakuba Bajdy) przeprowadziły warsztaty pt. „Świąteczne impresje".

 


W prezentacji multimedialnej studentki pokazały z czego słynie Rosja oraz przedstawiły małym gościom takie postacie jak Dziadek Mróz i Śnieżynka.

 


Dobrze znana przedszkolakom bajka "Masza i niedźwiedź", obejrzana w rosyjskiej wersji językowej, dostarczyła małym widzom nowych wrażeń i pomogła w nauce nazw zwierząt, które pojawiły się na ekranie.  Po kilku próbach dzieci dzielnie mówiły po rosyjsku: zajączek, wiewiórka, jeżyk, pingwin czy miś. Mini-kurs języka rosyjskiego nie mógł się obyć bez nauki podstawowego zwrotu, czyli „mam na imię...". To również nie sprawiło dzieciom większego kłopotu.

 


Pięciolatki nauczyły  się także wykonywać układ taneczny do rytmu popularnej dziecięcej piosenki „Czunga-czanga". A ponieważ podczas spotkania była mowa o Dziadku Mrozie, który przynosi prezenty, nasi goście nie wyszli z Collegium Neophilologicum z pustymi rękami. Każde dziecko zostało obdarowane przez Dziadka Mroza prezentem. Rosyjskie łakocie i maskotki z logo UZ na pewno sprawiły naszym gościom przyjemność. Natomiast Koło Naukowe Rusycystów otrzymało na pamiątkę  od „Zajączków" przepiękną laurkę z podziękowaniami.

 

 

Dodajmy tylko, że tydzień wcześniej, 5 grudnia br. Weronika Leśniewska wraz z Aliną Zabłotną (II rok komunikacji biznesowej w języku rosyjskim) przeprowadziły warsztaty językowe pt. „Z choinką w tle" w Miejskim Przedszkolu nr 11 w Zielonej Górze. KNR zostało zaproszone przez grupę „Tygryski", która chciała dowiedzieć się, jak Rosjanie spędzają święta Bożego Narodzenia. Dzieci również poznały podstawowe słówka związane z tematyką świąteczną, wysłuchały wierszyka o Dziadku Mrozie i jego pomocnicy, a także obejrzały prezentację multimedialną. Na zakończenie studentki wręczyły małym gospodarzom upominki.

 


Poniżej zamieszczamy migawki z wczorajszego spotkania. Fot. Archiwum Koła Naukowego Rusycystów.

 

 

Zajączki 1.jpeg Zajączki 2.jpeg Zajączki 4.jpeg Zajączki 7.jpeg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT