Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Przeszłość, o której nie można zapomnieć

16 października 2018 r.

 


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej zrealizowanej w ramach regionalnego projektu uniwersyteckiego: „Kształtowanie kultury pamięci na temat pracy przymusowej i Holocaustu jako zadanie transgraniczne”.

 

Prace fotograficzne powstały na terenie byłej fabryki DAG Christianstadt w Krzystkowicach i dotyczą historii fabryki z perspektywy socjologicznej.


Wernisaż odbędzie się w piątek, 26 października 2018 r. o godz. 11.00 w holu głównym rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego (ul. Licealna 9).

 


Wystawa została zorganizowana przy współpracy studentów i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego Cottbus-Senftenberg, a w szczególności: Centrum Kultury i Języka Niemieckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego; Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii UZ, Wydziału Pracy Socjalnej, Zdrowia i Muzyki BTU Cottbus-Senftenberg oraz Wydziału Budowy Maszyn, Systemów Elektrycznych i Energetycznych BTU Cottbus-Senftenberg.

 


Fabryka: DAG Christianstadt


W 1939 r. na terenie obecnych Krzystkowic (dzielnicy Nowogrodu Bobrzańskiego) rozpoczęto budowę kombinatu DAG Christianstadt. Rząd Trzeciej Rzeszy planował budowę jednej z największych fabryk amunicji na terenie całych ówczesnych Niemiec. Powstało ok. 400 obiektów z własną elektrownią i ciepłownią, całość zabudowań rozłożona była na powierzchni ponad 20 km².


W fabryce przymusowo zatrudniani byli jeńcy wojenni, internowani oraz więźniowie obozów koncentracyjnych. Zakwaterowani w obozach dzielonych często według narodowości lub innych kryteriów społecznych. Łącznie mieszkało i pracowało tam ponad 20 000 osób.


Wystawa jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich to biograficzne portrety pracowników przymusowych, ich przeżycia, doświadczenia. Natomiast druga ukazuje teren byłej fabryki i jej ruiny uchwycone obiektywem studentów.

 


Portret: Ruth Klüger


„My, kobiety, byłyśmy najtańszą, najmarniejszą siłą roboczą, najprostszą do zastąpienia i odpowiednio do tego niedożywioną. Szłam do pracy ze wzrokiem wbitym w drogę, z nadzieją, że coś jadalnego może tam leżeć, ponieważ ktoś kiedyś znalazł tak śliwkę. [...] Ale nigdy niczego nie znalazłam. Bo i jak? Szłyśmy w kolumnach, ja gdzieś w środku."


Ruth Klüger „weiter leben. Eine Jugend“, München 2012

 


Portret: Jana Šindelářová


„W tym kolejnym obozie koncentracyjnym Christianstadt zatrudniono nas najpierw do pracy w lesie – do karczowania drzew, potem do budowy kolejnych części fabryki amunicji. Fabryka zbudowana była pośrodku lasu, pod ziemią, z góry prawie niewidoczna. Nieludzka kwatera, głód, brud, wszystko jak w Oświęcimiu.“


Źródło: Institut für Zeitgeschichte, München 2015


Fotografia ślubna 26 grudnia 1941

 


Tę przejmującą wystawę należy koniecznie zobaczyć!
 

Zaproszenie Wystawa Fotograficzna_100szt_FR (2)_Strona_1-1.jpg Zaproszenie Wystawa Fotograficzna_100szt_FR (2)_Strona_2.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT