Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w miastach Zielona Góra i Cottbus – finał polsko – niemieckiego projektu na UZ

16 września 2022 r.

W najbliższy poniedziałek, 19 września br., o godz. 9.00 w Parku Naukowo-Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Nowy Kisielin -  Syrkiewicza 6 (willa) rozpocznie się polsko-niemieckie seminarium podsumowujące realizację projektu dotyczącego systemu monitorowania powietrza w miastach: Zielona Góra i Cottbus. Podczas spotkania zostaną przedstawione wyniki prowadzonych w ramach realizacji projektu badań oraz wypracowanych rekomendacji dla systemu monitorowania jakości powietrza w miastach Zielona Góra i Cottbus.  Uczestnikami seminarium będą między innymi przedstawiciele miast Zielona Góra i Cottbus oraz pracownicy naukowi Lidera projektu – Uniwersytetu Zielonogórskiego i Partnera - BTU Cottbus.
 
PROGRAM:


godz. 9.00-9.15 – powitanie uczestników: 


-  dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, Uniwersytet Zielonogórski,

- Stefan Korb, Leiter des Geschäftsbereiches Wirtschaft, Digitalisierung und Strukturentwicklung, Cottbus,

- Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent miasta Zielona Góra; 

 
godz. 9.15-9.30 – prezentacja przebiegu prac zrealizowanych w ramach projektu: 
 
-  dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski,

- prof. Uwe Meinberg, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg;

 
godz. 9.30-10.00 – prezentacja wyników badań dotyczących pomiaru jakości powietrza na wybranych trasach w Cottbus i Zielona Góra:

 
- dr inż. Grzegorz Pająk, Uniwersytet Zielonogórski,

- dr inż. Duc Tran, Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg;


godz. 10.00-10.30 – koncepcja  systemu umożliwiającego minimalizację poziomu zanieczyszczeń w wybranych obszarach miast Zielona Góra i Cottbus:

 
-  dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski;

 

godz. 10.30-11.00 – przerwa kawowa;

 
godz. 11.00-11.30 – infrastruktura techniczno-informatyczna dla stacjonarno-mobilnego systemu monitorowania jakości powietrza i predykcji poziomu zrównoważonego rozwoju miast Zielona Góra i Cottbus: 
 
- prof. Marcin Witczak, Uniwersytet Zielonogórski;
 
 
godz. 11.30-12.00 –  koncepcja pomiaru poziomu zrównoważonego rozwoju w obszarach miast Zielona Góra i Cottbus :
 
-  dr hab. inż. Sławomir Kłos, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski;
 
 
godz. 12.00-12.30 – systemy do monitorowania jakości powietrza i pomiaru poziomu zrównoważonego rozwoju: 
 
- Dariusz Tront, Lumel S.A.;
 

godz. 12.30-14.00 –          przerwa obiadowa;


godz. 14.00-16.00 – dyskusja dotycząca stacjonarno-mobilnego systemu monitorowania jakości powietrza i predykcji poziomu zrównoważonego rozwoju miast Zielona Góra i Cottbus;
 

                                                                                                            *          *          *


1. Informacje ogólne o projekcie.

TYTUŁ PROJEKTU: Rekomendacje dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus/ Empfehlungen für das Luftqualitätsüberwachungssystem in den Städten Zielona Góra und Cottbus


Umowa numer 491/22


Euroregion udziela dofinansowania w wysokości 14.009,40 EUR ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dofinansowanie zostało przyznane w formie finansowania udziałowego w wysokości do 85 proc. jego całkowitych wydatków kwalifikowalnych, wynoszących 16 482,00 EUR.


Okres realizacji projektu rozpoczyna się dnia 1.01.2022 r. i kończy dnia 31.10.2022 r.


2. Cele i oczekiwane rezultaty projektu :

Celem projektu jest zwiększenie świadomości mieszkańców miast Zielona Góra oraz Cottbus w obszarze green city oraz opracowanie rekomendacji dla działań mających na celu zidentyfikowanie w miastach Zielona Góra i Cottbus obszarów o najniższym stopniu jakości powietrza oraz sposobów ich minimalizacji poprzez odpowiednie działania balansujące. Przykładem takich działań może być np. optymalne balansowanie mieszaną flotą autobusów elektrycznych/hybrydowych i spalinowych.

Od jakości powietrza zależy w dużej mierze zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Proponowana inicjatywa wpisuje się w cele koncepcji Smart City, która wskazuje na konieczność projektowania i wdrażania zmian w systemach miejskich, zarówno pod względem logistycznym, gospodarczym i środowiskowym. 

Obszar green city jest traktowany w tym projekcie jako zapewnienie ciągłego monitorowania  jakości powietrza dzięki zamieszczeniu mobilnych czujników monitorowania, zarówno w sposób stacjonarny jak również na dowolnym środku transportu. Umożliwi to połączenie zalet czujników stacjonarnych dotyczących zwiększonej dokładności pomiaru oraz czujników mobilnych dających możliwość kontrolowania dużego obszaru. Efektem finalnym takiej integracji będzie mapa zanieczyszczeń umożliwiająca podjęcie optymalnych działań prewencyjnych.

W ostatnich latach poważnym problemem obu miast: Cottbus i Zielona Góra jest również ich wyludnianie (problem demograficzny, związany z odpływem młodych ludzi do dużych ośrodków przemysłowych). Monitorowanie jakości powietrza ma na celu promocję Zielonej Góry i Cottbus, jako miejsc o wysokiej jakości życia w celu odwrócenia złych tendencji demograficznych. Miasta będą mogły promować się również, jako komfortowe miejsca do studiowania. Ponadto w dłuższym horyzoncie czasowym, realizacja projektu pozwoli na ocenę i analizę porównawczą wpływu rozwoju elektromobilności i  alternatywnych źródeł ogrzewania na jakość powietrza w obu miastach. 

Przedsięwzięcie w decydujący sposób przyczyni się do powstania jednego logicznego systemu zarządzania jakością powietrza, tym samym do ulepszenia transgranicznej ochrony środowiska, wzrostu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz walorów mieszkalnych miasta.

Pierwotną grupą docelową projektu po niemieckiej i polskiej stronie wspieranego obszaru są organizacje administracyjne, które są odpowiedzialne za kształtowanie i budowę lokalnych programów ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, a także za rozwój inteligentnych miast. Pośrednią grupą docelową projektu są mieszkańcy miast: Cottbus i Zielona Góra. 

Punktem kulminacyjnym projektu jest organizowane dnia 19.09.2022r. w Centrum Logistycznym  Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie seminarium podsumowujące projekt. Podczas seminarium przedstawione zostaną  wyniki prowadzonych w ramach realizacji projektu badań oraz wypracowanych rekomendacji dla systemu monitorowania jakości powietrza w mieście Zielona Góra i Cottbus.  Uczestnikami seminarium będą między innymi przedstawiciele miast Zielona Góra oraz Cottbus oraz pracownicy naukowi zarówno lidera projektu – Uniwersytetu Zielonogórskiego, jak i partnera - BTU Cottbus.


Projekt realizowany w ramach Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie  „Sprewa-Nysa-Bóbr”,  Programu Współpracy INTERRG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

 

pasek z logami Euroregion S-N-B.jpg

Redukować bariery – wspólnie wykorzystywać silne strony.
Barrieren reduzieren – gemeinsame Stärken nutzen. 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT