Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Różowe skrzyneczki na UZ – świętujemy Dzień Kobiet!

8 marca 2023 r.

 

DSC_7358-kwadrat.jpg

Z okazji Dnia Kobiet, Biuro Promocji Uniwersyetu Zielonogórskiego zorganizowało specjalną akcję dla wszystkich pań z naszej uczelni. Na UZ pojawiły się różowe skrzyneczki! Spotkanie inaugurujące tę inicjatywę odbyło się dziś, tj. 8 marca br. w Bibliotece Uniwersyteckiej.

 

Celem akcji jest zwalczanie wykluczenia oraz ubóstwa menstruacyjnego i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

 

Już jakiś czas temu Biuro Promocji Uniwersytetu Zielonogórskiego, wspólnie z lokalnym aktywistą - Kacprem Kubiakiem zdecydowało się wesprzeć ideę tzw. różowych skrzyneczek. Uniwersytet Zielonogórski jest doskonałym miejscem do podkreślenia ważności tego typu zagadnień. W zeszłym roku przed wakacjami na terenie uczelni pojawiły się dwie skrzyneczki, ale była to tylko kropla w morzu potrzeb. Celem stało się zamieszczenie różowej skrzyneczki w budynku każdego wydziału UZ. I udało się to zrealizować! Na UZ można obecnie znaleźć łącznie 12 skrzyneczek.  


Dzień Kobiet jest doskonałym momentem do wprowadzenia takiej akcji. Już od dzisiaj studentki i pracownice naszej uczelni mogą korzystać ze środków higieny osobistej, jakie znajdują się w skrzyneczkach. Pierwsze „zatowarowanie” zapewniła uczelnia, a teraz wierzymy mocno, że inicjatywę przejmą panie. Jedne z nich będą się dzielić, a drugie korzystać z pomocy. Zachęcamy do wspierania akcji i siebie nawzajem! - mówi Małgorzata Ratajczak-Gulba,kierownik Biura Promicji UZ.


Z Biurem Promocji UZ współpracowała również prof. Magdalena Steciąg – pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania. Profesor Stęciąg podkreśliła, że przyłączenie się UZ do tej ogólnopolskiej akcji jest sygnałem dla naszej akademickiej społeczności, że jako uczelnia dbamy o kobiety w ich trudnych dniach, jakimi jest miesiączka. Dodatkowo udział w takim przedsięwzięciu ma wymiar społeczny, ponieważ wspólnie walczymy z wykluczeniem menstruacyjnym. Co więcej, jak powiedziała profesor Steciąg, akcja ta wpisuje się w politykę równościową UZ, który chce być postrzegany jako miejsce równego traktowania i dbania o prawa kobiet.


Celem Instytutu Równości  jest dotarcie z akcją do jak największej liczby instytucji publicznych (nie tylko do szkół, ale także teatrów czy filharmonii), w których skrzyneczki będą służyć kobietom  -  dodał Kacper Kubiak.


Więcej o ogólnopolskiej akcji można przeczytać na stronie::

 

 

DSC_7325.jpg DSC_7334.jpg DSC_7352.jpg
1. Kacper Kubiak - zielonogórski akty; fot. J. Czarnecka 2. prof. Magdalena Steciąg - pełnomocniczka rektora ds. równego traktowania; fot. J. Czarnecka 3. Kacper Kubiak - zielonogórski aktywista, Małgorzata Ratajczak-Gulba, kierownik Biura Promocji UZ; fot. J. Czarnecka

 

 

Zapraszamy do obejrzenia realizacji przygotowanej przez Media Akademickie UZ::

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT