Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Rusza budowa Parku Technologii Kosmicznych

10 listopada 2020 r.

 

Podpisanie umowy na budowę Parku Technologii Kosmicznych.jpg

fot. lubuskie.pl, podpisanie umowy na budowę Parku Technologii Kosmicznych

Wczoraj, w Urzędzie Marszłakowskim Wojewodztwa Lubuskiego, podpisana została umowa na budowę Parku Technologii Kosmicznych. - To kamień milowy. Dzięki temu zyskamy na innowacyjności, nowoczesnych technologiach mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Wykonawcą inwestycji będzie firma Nickel Sp. z o.o.


Budowa Parku Technologii Kosmicznych to niezwykle ważny projekt dla rozwoju gospodarczego regionu, szczególnie w kontekście innowacyjności. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak to efekt dobrej współpracy i partnerstwa.

Projekt rodził się wiele lat, został wpisany do Kontraktu Terytorialnego w grudniu 2014 roku. Pierwotnie miał to być radioteleskop. Jego inicjatorem był prof. Janusz Gil z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na bazie tego projektu postanowiono zbudować Park Technologii Kosmicznych. W 2015 roku wystąpiono do rządu o zmianę zapisów w Kontrakcie Terytorialnym i dzięki wsparciu Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk to się udało. Jednym z warunków było także wyłonienie firmy, która będzie partnerem projektu. W wyniku przetargu wybrana została firma  Hertz, która ma już doświadczenie w tym zakresie w Europie i na świecie.Warunkiem była też współpraca z uczelnią. Uniwersytet Zielonogórski postanowił zmierzyć się z tym trudnym zadaniem i został partnerem projektu. W ubiegłym roku otwarty został zielonogórski oddział Centrum Badań Kosmicznych.

 

Projekt w zdecydowanej części będzie finansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.  Wczoraj podpisana została umowa na pierwszy etap budowlany. Te prace zakończą się w grudniu 2022. Następny etap to wyposażanie Parku. -  Na ten cel tez mamy zaplanowane środki finansowe nie tylko w regionalnym programie, ale tez  duża część to wkład  własny samorządu województwa, tj. ponad 18 mln zł wyjaśnia marszałek Polak.
 

Jak zaznacza członek zarządu Marcin Jabłoński samorząd będzie czynił starania żeby jeszcze zwiększyć zakres i wartość projektu. – Zgłosiliśmy go do Krajowego Programu Odbudowy. Chcemy poszerzyć jego zakres o to, co się wiąże z kształceniem lotniczym. To są kierunki, które mają pewne tradycje w regionie i wiążemy z nimi nadzieje – wyjaśnił.
 

O znaczeniu realizacji projektu dla rozwoju regionu mówili lubuscy parlamentarzyści. -  W województwie lubuskim powstaje rozwiązanie bez precedensu na skalę kraju. Nie ma takich przedsięwzięć, finansowanych ze środków unijnych w żadnym innym miejscu w Polsce. Było to możliwe dzięki determinacji samorządu i pasji wielu osób. Nie zabrakło nam świadomości, dzięki temu mam nadzieję, że lubuskie będzie poprawiać swoją pozycję na mapie regionów, budujących swój potencjał o innowacyjną gospodarkępodkreślał poseł Waldemar Sługocki..
 

Park Technologii Kosmicznych ma duże przełożenie na region. Dla Uniwersytetu Zielonogórskiego park będzie dobrym zapleczem do wspólnych, prestiżowych projektów z centrum badań kosmicznych PAN. Jesteśmy teraz na etapie czekania, kiedy „coś” wyrośnie z ziemi i czekamy na dobre efektypodkreślał prof. Andrzej Pieczyński – prorektor ds. rozwoju UZ.

 

- Patrzymy na ten projekt, jako inwestycję, jako element infrastruktury europejskiej, dlatego to jest tak niezmiernie ważne dla przyciągnięcia inwestorów. Jestem przekonany, że projekt będzie pożytkiem zarówno dla lubuskiego, jak i dla Polski w kontekście programów kosmicznych podkreślał prof. Zbigniew Kłos z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.


Projekt budowy Parku Technologii Kosmicznych wart jest łącznie 60,7 mln zł.  Dofinansowanie z UE: 41,9 mln zł. Wkład własny: z budżetu województwa: 18,7  mln zł oraz z firmy Hertz Systems – 607 tys. zł.

Planowane zakończenie budowy to grudzień 2022 roku.

 

 

Źródło: Newsletter  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT