Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Samorząd województwa będzie wspierał kierunek lekarski na UZ

16 lutego 2016 r.

 

UM 1.jpg

lubukie.pl

Współpraca z Wojewódzkim Szpitalem Klinicznym w Zielonej Górze oraz rozwój nauk medycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim to główne tematy obrad Rady Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, które odbyły się 15 lutego br. Marszałek Elżbieta Anna Polak zaprezentowała stanowisko samorządu w stosunku do nowego kierunku. – Będziemy zawsze wspierać i pomagać – zadeklarowała. W posiedzeniu udział wzięli m.in. rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński, dziekan wydziału Marek Spaczyński, prezes kliniki Stanisław Łobacz oraz poseł Bożenna Bukiewicz.


Podczas spotkania zaprezentowane zostały plany rozwojowe związane z kierunkiem lekarskim. Program nauczania zaprezentował prof. dr hab. n. med. Maciej Zabel. Podkreślał także, że władze wydziału powoli przygotowują się do III roku funkcjonowania kierunku, ponieważ to właśnie na trzeci roku studiów adepci medycyny rozpoczynają nauki kliniczne w szpitalu.


Jednym z głównych tematów spotkania był także rozwój Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Zielonej Górze w kontekście współpracy z wydziałem lekarskim. Podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że samorząd województwa bardzo mocno inwestuje w ochronę zdrowia. – Przekształciliśmy szpital w kliniczny. Obecnie prezes Łobacz przygotowuje plan rozwoju lecznicy. To wszystko spowoduje lepszy dostęp do programów krajowych. Ministerstwo Zdrowia przyjęło już mapy potrzeb w zakresie onkologii i kardiologii, czekamy na kolejne, bo to one umożliwią aplikację o środki unijne w zakresie ochrony zdrowia – wyjaśniła marszałek. Zapewniała także o realizacji planów inwestycyjnych w szpitalu. – Bardzo dużo jest zadań w szpitalu. Szczególnym projektem i potrzebą jest budowa Centrum Matki i Dziecka. Ale to nie wszystko. Mamy diagnozę, wiemy jakie są nasze deficyty i będziemy robić wszystko, aby je zniwelować. To już nie są tylko plany. Przystępujemy do realizacji – dodała.


Marszałek zapewniła także, że samorząd województwa będzie nadal mocno wspierał rozwój kierunku lekarskiego. – Kierunek Lekarski będzie się rozwijał, a samorząd województwa będzie go mocno wspierał – podkreślała. Dodała także, że bardzo ważne dla regionu jest to, aby przyszłych lekarzy zatrzymać, aby to właśnie z ziemią lubuską związali swoją przyszłość.


Dziekan wydziału prof. Marek Spaczyński dziękował marszałek Elżbiecie Annie Polak za wsparcie oraz zaangażowanie. – Gdyby nie pomoc Pani Marszałek, to nie uruchomilibyśmy I roku studiów. To przecież właśnie pani marszałek „sypnęła groszem”. Ale nasze oczekiwania są duże, więc liczymy na dalsze wsparcie – dodał.


Podczas wizyty w szpitalu klinicznym w Zielonej Górze, marszałek spotkała się także z ordynatorem Klinicznego Oddziału Neurologii lek. med. Witoldem Wariasem oraz Józefem Zychem - sędzią Trybunału Stanu.

 

 

Źródło: lubuskie.pl

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT