Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Sportowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego w programie MEN - Narodowa Reprezentacja Akademicka

19 lutego 2021 r.

Uniwersytet Zielonogórski jest jedną z 38. uczelni, które zakwalifikowały się do II edycji projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Narodowa Reprezentacja Akademicka” na 2021 rok. Jest to program wsparcia studentów, umożliwiający im jednoczesne studiowanie i uprawianie sportu.

 

Ograniczenia czasowe, wynikające z wielu godzin treningów i przygotowań do różnego typu mityngów, częste wyjazdy na zawody i obozy sportowe sprawiają, że studentowi-zawodnikowi trudno jest je pogodzić z systematyczną nauką. Młodzi ludzie stają przed wyborem – kontynuować studia czy zrezygnować z nich i wspiąć się na sportowy Olimp. Ci najlepsi w sporcie niejednokrotnie opuszczają uczelnię, by dorównać swoim idolom ze stadionów czy lekkoatletycznych hal. 

 

Projekt wsparcia procesu kształcenia studentów-sportowców w ramach Narodowej Reprezentacji Akademickiej ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych adresowanych do studentów-sportowców będących w trakcie kariery sportowej. Program zajęć dydaktycznych będzie realizowany w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego, których podział będzie uzależniony od planowanego harmonogramu.” - czytamy na stronie programu.


Na każdego studenta-sportowca biorącego udział w projekcie, MEN przekaże uczelni 18 000 zł i do 10 proc. kosztów pośrednich.

 

W tym programie znalazło się pięcioro studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Są to: 

Natalia Dominiak, dla przyjaciół „Żyrafa”, studentka II roku wychowania fizycznego (na Wydziale Nauk Biologicznych), a jednocześnie zawodniczka uprawiająca pięciobój nowoczesny. Znalazła się w kadrze olimpijskiej Tokio 2021, zajęła 2 miejsce na Mistrzostwach Europy do lat 24 sztafeta mix wraz z kolegą z klubu Kamilem Kasperczakiem (zawody odbyły się w Drzonkowie od 20 do 24.11.2019 r.), zdobyła 1 miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.


Kamil Kasperczak, student II roku wychowania fizycznego (na Wydziale Nauk Biologicznych), a jednocześnie zawodnik uprawiający pięciobój nowoczesny. Znalazł się w kadrze olimpijskiej Tokio 2021, zajął 6 miejsce indywidualnie na Mistrzostwach Europy do lat 24, 2 miejsce na Mistrzostwach Europy do lat 24 sztafeta mix wraz z koleżanką z klubu Natalią Dominiak (zawody odbyły się w Drzonkowie od 20 do 24.11.2019 r.), zdobył 2 miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów Indywidualnie,  1 miejsce na Mistrzostwach Polski do lat 21.

 

Krystyna Kleszcz, studentka III rok ekonomii (na Wydziale Ekonomii i Zarządzania), gimnastyczka, skacze na trampolinie. Jej osiągnięcia sportowe to:  2 miejsce w Mistrzostwach Polski Seniorów – trampolina indywidualna  (Poznań, od 27 do 29.11.2020 r.) oraz 3 miejsce Młodzieżowych Mistrzostwach Polski – trampolina indywidualna (Poznań, od 13 do 15.11.2020 r.)

 

Aleksandra Wólczyńska, studentka II roku wychowania fizycznego, na studiach II stopnia (na Wydziale Nauk Biologicznych), uprawia zapasy w kategorii do 62 kg. Jej sukcesy to: 9 miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Świata U-23 (Budapeszt, od 28.10 do 3.11.2019 r.) oraz 1 miejsce na Mistrzostwach Polski Seniorów (Dzierżoniów, 10-11.11.2020 r.).

 

Maciej Wyskiel, student I roku wychowania fizycznego (na Wydziale Nauk Biologicznych), gimnastyk, skacze na trampolinie. Członek Kadry Narodowej Seniorów, Indywidualny Mistrz Polski Seniorów (Poznań, od 27 do 29.11.2020 r.), Indywidualny Młodzieżowy Mistrz Polski (Poznań, od 13 do 15.11.2020 r.), zdobył 1 miejsce w Pucharze Polski Seniorów (Poznań, 08.03.2020 r.)

 

Natalia Dominiak 1.jpg Natalia Wólczyńska 1.jpg
Natalia Dominiak Aleksandra Wólczyńska
Kamil Kasperczak 1.jpg Krystyna Kleszcz 3.jpg Maciej Wyskiel 1.jpg
Kamil Kasperczak Krystyna Kleszcz Maciej Wyskiel

Dr Ewa Skorupka z Katedry Sportu, Turystyki i Promocji Zdrowia na Wydziale Nauk Biologicznych jest koordynatorem projektu na Uniwersytecie Zielonogórskim, a opiekunami dydaktycznymi/tutorami są: dr Bartłomiej Hes z Katedry Sportu, Turystyki i Promocji Zdrowia na Wydziale Nauk Biologicznych i dr Paweł Szudra z Katedry Inżynierii Zarządzania i Systemów Logistycznych na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UZ.


Więcej informacji o programie znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/narodowa-reprezentacja-akademicka---ii-edycja

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT