Spotkanie z Januszem Szromem

plakat - SPOTKANIE 2 Janusz Szrom.jpg

5 listopada  2018 r.

 

 

W środę, 14 listopada br. o godz. 11.00 w sali 04 Instytutu Muzyki (ul. prof. Z. Szafrana 19) na Wydziale Artystycznym UZ odbędzie się spotkanie z Januszem Szromem, autorem książki Andrzej Zaucha Song Book vol. 1.

 

 

 

Spotkanie zostanie zorganizowane przy pomocy środków finansowych miasta Zielona Góra.

 

 

 

Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

Fot. na stronie głównej – Andrzej Kozak

 

 

 

 

 

 

 

Janusz Szrom – wokalista jazzowy, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej) z 1995 r. W styczniu 2012 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (promotor prof. Jerzy Knetig), uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. W czerwcu 2014 r. na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie zakończył proces habilitacji, uzyskując tytuł doktora habilitowanego (tytuł pracy: „Polska piosenka popularna interpretowana w języku jazzowym. Analiza utworów z płyty Śpiewnik”).

 


Od 1994 r. jest obecny na polskiej scenie jazzowej. W 2008 r. Janusz Szrom został wybrany przez Michela Legranda do zaśpiewania utworu „What are you doing the rest of your life” podczas jubileuszowego 50. festiwalu Jazz Jamboree.

 


W latach 2009 – 2014 według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” co roku otrzymywał tytuł Jazzowy Wokalista Roku. Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Jest pedagogiem w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz wykładowcą wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Od 2009 r. jest dyrektorem artystycznym polsko-ukraińskich warsztatów muzycznych we Lwowie. Od wielu lat wykłada na międzynarodowych warsztatach jazzowych w Puławach i Chodzieży. Był również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych „Jak oni śpiewają” oraz „Fabryka Gwiazd”. Od 2017 r. jest dyrektorem artystycznym warsztatów muzycznych w Chodzieży.

 


Janusz Szrom jest również autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

 

W 2009 r. został wybrany do zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.


Dwa spośród jego albumów otrzymały status „Złotej Płyty”: „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną”. Oba ukazały się w 2009 r.


W 2013 r. otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

 

Janusz Szrom jest autorem trzytomowej monografii Andrzeja Zauchy, zawierającej – w formie zapisu nutowego – cały artystyczny dorobek tragicznie zmarłego artysty (łącznie 240 utworów, w większości nieznanych), którą wydała Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 


Od grudnia 2017 jest redaktorem rubryki „Księga polskich standardów” w miesięczniku „Jazz Forum”, w której zamieszcza i opisuje nuty do najpiękniejszych polskich standardów jazzowych.

 

 

(Skróconą biografię J. Szroma podajemy za Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Szrom)

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT