Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Spotkanie ze studentami w ramach Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

6 grudnia 2022 r.

 

DSC_2492r.jpg

Monika Politańska, kierownik Biura Karier UZ; fot. K. Adamczewski

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza spotkali się dzisiaj studenci, którzy wolontariacko realizują trzy projekty na rzecz lokalnej społeczności. W maju br. wygrali oni konkurs Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności i tym samym pozyskali finansowanie swoich pomysłów. Nagrodzone grupy studenckie wywodzą się z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej oraz Koła Naukowego Rusycystów. Do konkursu mogły stanąć minimum 5-osobowe zespoły, które już przystąpiły do realizacji swoich projektów:
 

1.            Zajęcia praktyczne z zakresu astronomii, wiedzy o Wszechświecie oraz podstaw inżynierii kosmicznej dla młodzieży w wieku od 7 do 15 lat – jest to projekt dla dzieci ze szkół podstawowych;

2.            Praktyczne warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich z zakresu elektroniki, programowania, modelowania oraz druku 3D. – projekt dla młodzieży ze szkół średnich;

3.            Bajka Poczytajka – w ten projekt zaangażowana jest grupa dzieci polskich i ukraińskich w wieku 8-10 lat.

 

Dwa pierwsze projekty realizowane są przez zespoły z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej już od 3 października 2022 r. i potrwają do 2 października 2023 r. - każdy z nich otrzymał dotację o wartości 6 888 euro. Natomiast na realizację Bajki Poczytajki studenci mają 8 miesięcy – od 3 listopada 2022 r. do 2 lipca i 4888 euro. Podczas spotkania studenci mieli okazję poznać kolegów z innych zespołów i pokazać na jakim etapie jest realizacja ich projektów.


Każdy z zespołów ma swojego mentora. Projektem dotyczącym astronomii i wiedzy o Wszechświecie opiekuje się dr Karolina Rożko z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, nad warsztatami z zakresu elektroniki pieczę mentorską trzyma dr inż. Dariusz Eljasz z Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki, a nad Bajką Poczytajką czuwa dr Jolanta Fainstein-Pasternak z Instytutu Neofilologii UZ: Moją główną rolą jest motywacja studentów. W trakcie projektu przychodzą różne kryzysy. Są one związane z pozyskiwaniem pieniędzy, czy organizowaniem grupy. W przypadku tego projektu pracujemy z dziećmi. Zdarza się, że ktoś odpuszcza, komuś się nie chce, ktoś zachorował. Moim zadaniem jest wszystkich pozytywnie nakręcać do działania. Ponadto monitoruję rozliczanie faktur, wstawianie postów na facebooka i inne media społecznościowe. Daje to ogromną satysfakcję.


Jako organizację wspierającą studenci wskazali Uniwersytet Zielonogórski. Ze strony uczeni mogą liczyć na całą obsługę administracyjną i finansową. W spotkaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza uczestniczyła prorektor ds. studenckich, prof. Barbara Literska: - Bardzo się cieszę, że te projekty powstały na naszym Uniwersytecie. Musicie jednak wiedzieć - powiedziała zwracając się do studentów - że jest to duże zobowiązanie. Macie Państwo pomysły, wsparcie ze strony Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale musicie ten projekt doprowadzić do końca. Musicie go też rozliczyć, a to będzie chyba najtrudniejsze. Myślę jednak, że przy pomocy naszej administracji dacie radę i nie będzie z tym problemu. Działalność wolontariacka jaką tu Państwo reprezentujecie jest warta wysiłku - pracujecie z młodymi ludźmi, od których sami możecie czerpać i się nauczyć. Z pewnością będzie procentować w przyszłości. – powiedziała Pani Prorektor.

Spotkanie zakończyło się wspólną kawą i ciastem.

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT