Studenci dzieciom – książeczka z Teneryfy

11 lutego 2019 r.

Teneryfa książeczka 1 wł..jpg

Na okładce książeczki znalazło się logo UZ oraz koła naukowego UZ Space Club.

Przypomnijmy. W listopadzie 2017 r. Kamil Haładyn, student (wówczas) II roku astrofizyki komputerowej ma Wydziale Fizyki i Astronomii UZ oraz Mateusz Marcinkowski, student (wówczas) III roku informatyki na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ założyli Koło Naukowe „UZ Space Club” (przy Wydziale Fizyki i Astronomii UZ). W połowie lipca ubr. polecieli na 2. miesięczną praktykę na Teneryfę. Było to możliwe dzięki temu, że Uniwersytet Zielonogórski przystąpił do międzynarodowego konsorcjum, którego celem jest budowa największego publicznego teleskopu na świecie (Poza nim zostanie zbudowanych jeszcze 6 mniejszych teleskopów). Ma on powstać w ramach projektu, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.  Projekt zostanie złożony przez konsorcjum, w skład którego wchodzą, z Hiszpanii:  Uroborus SL, Wyspy Kanaryjskie, Wydział Fizyki Uniwersytetu Madryckiego (Universidad Complutense de Madrid); z Polski: Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, Uniwersytet Zielonogórski, gmina Sztutowo oraz Travel Foundation (Anglia). Jego przedstawiciele przygotowali projekt, a jego celem jest stworzenie nowoczesnej oraz profesjonalnej bazy obserwacyjnej mającej na celu promocję wiedzy i edukacji w zakresie jednej z najszybciej i najszerzej rozwijających się dziedzin, jaką jest astronomia. Ponadto chcą przeprowadzić serię działań edukacyjno-badawczych adresowanych do różnych grup wiekowych, poczynając od przedszkolaków a na słuchaczach uniwersytetów trzeciego wieku kończąc, w krajach partnerskich i poza nimi.

 

 

Szczegółowy opis praktyki 2 zielonogórskich studentów na Teneryfie  można znaleźć tutaj: http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?dwa-miesiace-pod-gwiazdami-na-teneryfie

 

 

Podczas praktyki Kamil i Mateusz wykonywali różne prace. Dzięki działalności w międzynarodowym zespole i licznym kontaktom z turystami w różnym wieku nasi studenci prędko zrozumieli, w jaki sposób astronomia powinna być przedstawiana tym, którzy nie mają z nią styczności na co dzień i jak szybko zarazić pasją to tej dyscypliny nauki. 

 

 


Stali się także współautorami książeczki o astronomii zatytułowanej „Studenci dzieciom”, która jest adresowana do dzieci z domów dziecka na Teneryfie. Ta publikacja została wydana w 150. egzemplarzach w styczniu tego roku.
 

Teneryfa książeczka wł..jpg

Współautorami książeczki są Kamil i Mateusz.

Oto, co o przygotowaniach do napisania tej książeczki mówi Kamil Haładyn:

 


Praca nad nią była wynikiem wspólnych obserwacji i doświadczeń całego zespołu  Astronomy and Science Centre (tam nasi studenci mieli swą 2.miesięczną praktykę - dopisek mój,et)) i Travel Tenerife. Razem z innymi przewodnikami dzieliliśmy się naszymi spostrzeżeniami, co jest interesujące dla osób niezwiązanych z astronomią, co bardziej interesuje dzieci, a co dorosłych, jak również jakie aspekty są oczywiste, a które za trudne. Naszym zamiarem było stworzenie książki, która jednocześnie daje podstawy naukowe, a z drugiej strony umożliwia przeżycie przygody astronomicznej pełnej ciekawostek, która sprawi że dziecko będzie powracało do tematu. Pomocny był też kontakt z 9.letnim Maxem - synem Aleksandry Błaszczyk (prezes Urobolus S.L.) i Karola Westphala (właściciel Urobolus S.L.). Max ma naturalnie bardzo dużą wiedzę astronomiczną, ale jest to oczywiste z racji pracy rodziców. W naszej książeczce stworzyliśmy wielonarodowościową grupę dzieci tzw. Astro Team i chłopca o imieniu Max, który nimi przewodzi. W książeczce to Max zaprasza czytelnika by przeżył z nim przygodę astronomiczną i stał się członkiem Astro Teamu. Ostatecznie oceniliśmy, ze książka jest przeznaczona dla dzieci 6-12 do samodzielnego czytania oraz dla młodszych dzieci do pracy z rodzicami lub starszym rodzeństwem. Niemniej jednak okazało sie, ze przypadła do gustu dorosłym a szczególnie rodzicom, którzy maja dzięki temu alternatywny i interaktywny sposób na spędzenie czasu ze swoimi pociechami.

 


Środki finansowe na zakup grafik i wydanie książki zostały zebrane podczas imprezy charytatywnej, która miała miejsce 1 września ubr. na Teneryfie. Kamil i Mateusz byli bardzo zaangażowani w jej przygotowanie oraz przeprowadzenie. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem wśród turystów i mieszkańców wyspy.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT