Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci Koła Naukowego Laboratorium Matematyczne Paradoks z UZ na Ogólnopolskim Dniu Popularyzacji Matematyki w Warszawie

 

18 września 2017 r.

 

Po raz trzeci studenci Koła Naukowego Laboratorium Matematyczne Paradoks z Uniwersytetu Zielonogórskiego na Ogólnopolskim Dniu Popularyzacji Matematyki w Warszawie.

 

14 września 2017 roku, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbył się III Dzień Popularyzacji Matematyki - wydarzenie skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w którym wzięło udział blisko1500 uczniów z całej Polski. Młodzież uczestniczyła w zajęciach przez siebie wybranych z oferty zajęć zaproponowanej przez Organizatorów.

W programie przewidziano warsztaty, pokazy, wykłady, konkursy, gry, kiermasze, projekcje filmów oraz kiermasz książek i łamigłówek.

Zajęcia zaproponowane uczniom zostały przygotowane przez wykładowców z całej Polski i studentów kół naukowych z różnych uczelni. Zajęcia były otwarte i bezpłatne, ale obowiązywał system zapisów (limit miejsc).

 

W programie III Dnia Popularyzacji  Matematyki znalazły się zajęcia zaproponowane przez Studenckie Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Studenci Marta Kozdraś, Katarzyna Mierzwińska, Michalina Nazarenko, Krystian Sabat, Marek Piotrowski pod kierunkiem opiekuna koła Krystyny Białek przeprowadzili dla uczniów warsztaty „Matematyka w cyfrowym świecie. Szyfrowanie poufnych wiadomości”.

 

Na prośbę Organizatorów, zajęcia w tym dniu przeprowadzono dwukrotnie o godzinie 10:00 i 12:00 http://dpm.mini.pw.edu.pl/. W warsztatach uczestniczyło 60 uczniów, którzy wcześniej zadeklarowali swój udział w tych zajęciach (zapisy) oraz 10 osób, które w ostatniej chwili zdecydowały się na udział w tych zajęciach.

 

Uczestnikami warsztatów byli przede wszystkim licealiści z Liceum Ogólnokształcącego nr 1, 7, 10, 157 w Warszawie i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego z Ostrołęki, Opatowa, Legionowa, Grodziska, Pruszkowa, Przasnysza Poznania i Pułtuska jednak nie zabrakło gimnazjalistów z Gimnazjum nr 22 i 3 w Warszawie oraz osób dorosłych z Poznania i Warszawy.

                     

Podczas pierwszej części warsztatów zapoznano uczestników z matematycznymi podstawami szyfrowania danych, szyframi symetrycznymi (np. szyfr Cezara) i asymetrycznym (szyfr RSA) oraz algorytmami sprawdzającymi czy dana liczba jest pierwsza.

W drugiej części warsztatów uczniowie pracując w grupach zmagali się z zaszyfrowaniem wiadomości, odczytaniem ukrytej informacji oraz określeniem bezpieczeństwa stosowanych sposobów kodowania. Na koniec zajęć wyłoniono najlepszych. Zwycięskie zespoły uczniów zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami.

 

Uczestnictwo w warsztatach było dla uczniów okazją wzbogacenia wiedzy z zakresu teorii liczb i jej zastosowań w kryptografii oraz integracji i wspólnej zabawy w czasie, której każdy z uczestników zespołu musiał się wykazać umiejętnością logicznego myślenia.

 

Uczestnictwo studentów w „III Dniu Popularyzacji Matematyki” było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z osobami prowadzącymi działalność popularyzującą matematykę z całej Polski jak i promocją Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometri oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

 

Krystyna Białek - opiekun Koła LMP (WMIiE UZ),

Marta Kozdraś - wiceprezes koła LMP

 

 

IMG_0421.JPG IMG_0447.JPG
IMG_0463.JPG IMG_0467.JPG
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT