Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Studenci UZ chcą promować Lubuskie

20 lipca 2021 r.

podpisanie pamiątkowej koszulki wł..jpg

Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podpisuje pamiątkową koszulkę. Źródło zdjęcia: https://lubuskie.pl/wiadomosci/17008/studenci-uz-chca-promowac-lubuskie

Wczoraj (19 bm.) Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak odwiedziła studentów z biura studenckiej organizacji Erasmus Student Network (ESN UZ) oraz ich opiekuna dra hab. Marka Smoluka, prof. UZ z Instytutu Neofilologii. Przypomnijmy, że to Biuro zostało uroczyście otwarte 22 czerwca br. Tematem wczorajszego spotkania była współpraca pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego a studentami, która ma zaowocować promocją Lubuskiego nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Podczas dyskusji rozważano, w jaki sposób studenci mogliby pomóc w promocji regionu. Studenci działający w ESN UZ zajmują się organizacją pobytu żaków z zagranicy w Zielonej Górze. Jak podkreślają, zależy im na tym, aby goście wywieźli z Lubuskiego jak najlepsze wrażenia, a tym samym zachęcali innych do przyjazdu.
 

- Ludzie są najlepszymi ambasadorami. To najlepszy nośnik promocji. A region lubuski ma czym zachwycić. Ważna więc będzie współpraca z Departamentem Promocji i Strategii Marki. Poza tym Urząd Marszałkowski cały czas realizuje plan promocji w kraju i za granicą. Organizujemy misje, podczas których odwiedzamy inne uczelnie i promujemy Uniwersytet Zielonogórski. Oni są zainteresowani współpracą z nami. Podpisaliśmy kilka porozumień, np. z Miami, czy na Krecie, ale niestety nie są one tak szeroko realizowane, jakbyśmy chcieli. Tę współpracę można rozszerzyć. Warto korzystać z ich otwartości i gościnności. Warto też współpracować z naszymi sąsiadami – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.


Prof. UZ dr hab. Marek Smoluk zapewniał, że jest mocno zdeterminowany, aby taką szeroką współpracę rozwijać. - Zależy nam na tym, aby było o nas słychać. Chcemy promować region lubuski w bezpośredni sposób. Chcielibyśmy, aby do Zielonej Góry przyjeżdżali studenci z zagranicy, którzy będą nas potem pamiętać przez całe życie – zaznaczył M. Smoluk, który zwrócił się do Marszałek z zapytaniem o ewentualną pomoc w organizacji wycieczek po Ziemi Lubuskiej dla studentów, którzy przyjeżdżają do nas w ramach programu Erasmus+.


- W regionie działa Lubuska Rada Samorządowa, z którą realizujemy wiele wspólnych przedsięwzięć i tutaj widzę duże pole do współpracy. Na pewno znajdą się chętni, aby uczestniczyć w takim projekcie – zapewniła Elżbieta Anna Polak. – Ponadto Urząd Marszałkowski przekazał kołom naukowym działającym na UZ  środki na dotacje na różnego rodzaju inicjatywy, także na takie, o których teraz rozmawiamy. Mamy też specjalny program dla młodych, gdzie można starać się o tzw. małe granty. Można też skorzystać z grantów w innych departamentach, np. w Biurze Współpracy Zagranicznej. Wspieramy również publikacje naukowe, szczególnie dla biznesu – wyliczała Marszałek.


W najbliższym roku akademickim 2021/2022 na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie studiować 80 studentów z zagranicy, w większości w ramach programu Erasmus+.

 

Źródło tekst i zdjęcia: https://lubuskie.pl/wiadomosci/17008/studenci-uz-chca-promowac-lubuskie

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT