23 marca 2023 r.
Za nami XVIII edycja Targów Pracy, która odbyła się 22 marca br. na Uniwersytecie Zielonogórskim. Swoje stanowiska przygotowało 36 pracodawców, a studenci z każdego kierunku mogli zapoznać się z ich ofertami pracy, praktyk i staży.
Targi Pracy są okazją to tego, aby w jednym miejscu i czasie poznać wzajemne oczekiwania, porozmawiać z pracodawcami o wymaganiach stawianych kandydatom, złożyć lub sprawdzić dokumenty aplikacyjne, otrzymać materiały informacyjne przygotowane przez firmy. Pracodawcy mają możliwość pozyskania dobrze przygotowanej, wykwalifikowanej kadry pracowników, stażystów i praktykantów oraz mogą dać znać studentom o swojej działalności. Cieszę się, że Targi powróciły po przerwie spowodowanej pandemią. Uważam, że są bardzo potrzebne. Nasi studenci mogą swobodnie porozmawiać z pracodawcą w bezpiecznej przestrzeni swojej uczelni, inaczej niż ma to miejsce w czasie rekrutacji w firmie – tłumaczy Monika Politańska, kierownik Biura Karier Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Studenci mogli podejść do stanowisk, które ich zainteresowały, zapytać czym zajmuje się dana firma, kogo poszukuje, jakie ma oferty pracy, praktyk, staży. Wystawcy przygotowali konkursy, niespodzianki, zaproszenia na wizyty studyjne, w firmie, żeby pokazać konkretne stanowiska pracy. To bardzo ułatwia kontakt na linii pracodawca – pracownik. Jak podkreśliła Ewa Markowicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze, Krajowa Administracja Skarbowa ma bardzo dużo ofert pracy dla młodych ludzi, studentów, absolwentów, ale również dla pozostałych mieszkańców regionu: Mamy staże, praktyki, w tej chwili mamy sześć wolnych naborów na wolne stanowiska pracy. Otworzyliśmy też kilka dni temu bardzo duży nabór na 60 wolnych miejsc służby w służbie celno-skarbowej, zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby pracować w mundurze jako funkcjonariusz. Nabór potrwa jeszcze kilka tygodni. Krajowa Administracja Skarbowa to jest taka administracja, która ma bardzo wiele różnego rodzaju uprawnień. Tutaj zatrudnienie może znaleźć każda osoba z różnymi pasjami – informatycznymi i analitycznymi, osoba, która chce pracować z klientem, osoba, która zajmuje się rachunkowością i finansami. Mamy ofertę zatrudnienia w komórce kadr, także tych ofert pracy jest bardzo dużo. Targi są okazją żeby powiedzieć młodym ludziom, że praca w KAS jest bardzo atrakcyjna – zachęca E. Markowicz.
Studenci, którzy przyszli na Targi Pracy na UZ mogli zapoznać się z listą wystawców, aby przeanalizować, które stoiska warto odwiedzić w pierwszej kolejności. Jestem pierwszy raz na takich targach, mam okazję zobaczyć jak to wygląda. Odwiedziłam kilka stanowisk, porozmawiałam z ich przedstawicielami. Zainteresowała mnie szczególnie firma Mazel S.A. i Lumel S.A. Dowiedziałam się dużo ciekawych informacji, o tym jak wyglądają godziny pracy, kogo poszukują na danym stanowisku. Mam nadzieję, że zrobiłam dobre wrażenie, na pewno wyślę swoje CV – podsumowała Marta Sawicka, studentka inżynierii środowiska.
Uważam, że jest to bardzo fajna inicjatywa ze względu na to, że mogłam poznać firmy. Tutaj w firmie Mazel S.A. będą mieli dni otwarte w samej firmie. Zgłosiłam się. To też jest bardzo cenne, bo możemy więcej zobaczyć – dodała Aleksandra Bagan – studentka inżynierii środowiska.
Organizatorem Targów Pracy na Uniwersytecie Zielonogórskiem było Biuro Karier UZ.
fot. K. Adamczewski