Toruńska uprawa plakatu

TUP_plakat_B1.jpg

9 listopada 2018 r.

 

 

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy plakatów studentów i pedagogów Zakładu Projektowania Graficznego, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który odbędzie się za tydzień, w piątek 16 listopada br. o godz. 17.00 w galerii  Rektorat Instytutu Sztuk Wizualnych UZ (ul. Licealna 9, Zielona Góra). Wystawa będzie czynna do 16 grudnia br.

 


Wystawa prezentuje najnowszy dorobek artystyczny w dziedzinie plakatu studentów oraz wykładowców Zakładu Projektowania Graficznego, w którym dwie równoległe pracownie prowadzą  prof. Witold Michorzewski oraz dr. hab. Nikodem Pręgowski.

 

 

Programy obu pracowni obejmują wszystkie podstawowe aspekty projektowania graficznego, m. in. znak graficzny, projektowanie książki, ilustracji czy identyfikację wizualną wybranych przedsięwzięć, lecz to właśnie plakat jest obszarem, w którym studenci mierzą się z podstawowymi założeniami projektowania, takimi jak poszukiwanie skrótu myślowego, posługiwanie się wizualną metaforą i znakiem. Plakat traktujemy także jako poligon doświadczalny, na którym sprawdzamy jego stylistyczną i literacką pojemność, staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie o jego znaczenie w komunikacji obrazkowej oraz o jego przeobrażenia, zwłaszcza w aspekcie funkcji, jakie przyjął w ciągu ostatnich lat.

 

 

Celem naszej wspólnej pracy ze studentami jest osiągnięcie właściwych powiązań funkcji utylitarnej projektu z wizualizacją określonych treści, ujętych w logiczną i artystycznie wartościową formę wypowiedzi plastycznej.

 

 

Zróżnicowane temperamenty i osobowości twórcze młodych projektantów – studentów Zakładu Projektowania Graficznego oraz ich pedagogów, znajdują odbicie w postaci barwnej wystawy pokazującej szereg koncepcji i rozwiązań formalnych służących rozwiązaniu postawionego problemu projektowego. W wystawie udział wezmą: prof. Witold Michorzewski, dr hab. Joanna Frydrychowicz-Janiak, dr hab. Nikodem Pręgowski, dr Krzysztof Skrzypczyk, dr Piotr Florianowicz oraz studenci II–V roku obu pracowni Zakładu Projektowania Graficznego.

 

 

Na wystawie będzie można zobaczyć plakaty  kulturalne (filmowe, teatralne, festiwalowe), fragmenty opracowań dyplomowych oraz plakaty o tematyce społecznej i ekologicznej.

 

 

Nikodem Pręgowski

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT