Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Trwają prace nad uruchomieniem na UZ nowego kierunku - inżynieria lotnicza

12 lipca 2022 r.

inzynieria lotnicza.jpg

Podczas spotkania. Fot. Katarzyna Doszczak.

Wczoraj (11.07.2022 r.) na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyło się kolejne spotkanie prezentujące przygotowania do otwarcia na uczelni nowego kierunku – inżynieria lotnicza. Wzięli w nim udział wszyscy zainteresowani tym, by kierunek był przygotowany jak najlepiej. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, a wśród nich  członek Zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, Ośrodek Szkolenia Lotniczego AZL reprezentował zastępca dyrektora dr Jarosław Gniazdowski, z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego w spotkaniu uczestniczyli: prorektor ds. współpracy z gospodarką – dr hab. inż. Maria Mrówczyńska, prof. UZ, dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prof. UZ - dyrektor Instytutu Inżynierii Mechanicznej i jego pracownicy. Nowopowstający kierunek współfinansują samorządy – wojewódzki i miejski.
 

Uruchomienie kierunku planowane jest na rok akademicki 2023/2024. Obecnie studenci mogą wybrać specjalność mechanika lotnicza na kierunku mechanika i budowa maszyn. Absolwenci tej specjalności po ukończeniu studiów  będą posiadali wiedzę i umiejętności gwarantujące podjęcie pracy zawodowej i rozpoczęcie praktyki w celu uzyskania certyfikacji mechanika lotniczego obsługi technicznej.

 

Otwarcie nowego kierunku jakim jest inżynieria lotnicza wymaga wiele pracy i zaangażowania kilku podmiotów. Mówiła o tym prof. Justyna Patalas-Maliszewska – Pracujemy bardzo intensywnie nad przygotowaniem kierunku inżynieria lotnicza. To jest proces bardzo trudny i wymagający, ponieważ z jednej strony są kwestie merytoryczne, które muszą zostać wypracowane, a z drugiej strony przygotowanie do praktycznej nauki. Zależy nam, aby student mógł tę wiedzę zdobyć i zostać kompetentnym pracownikiem. 


- Oprócz tego, że trzeba było przygotować program kształcenia, trzeba również wyposażyć laboratoria i przeszkolić pracowników, co też robimy. To pozwoli na ukształtowanie absolwenta, który doskonale odnajdzie się na rynku pracy – powiedziała prorektor prof. Maria Mrówczyńska. Już teraz dziękuję prof. J. Patalas-Maliszewskiej za dotychczasową pracę, dziękuję zarządowi województwa lubuskiego za wsparcie finansowe, dzięki czemu będziemy mogli doposażyć nasze laboratoria – dodała prof. Maria Mrówczyńska.

 

W trakcie spotkania uczestnicy wzięli udział w dyskusji na temat kolejnych kroków, które będą podejmowane. Obejrzeli laboratoria i nowoczesny sprzęt, w który został doposażony Instytut.

 

Członek Zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński jest bardzo zadowolony z dotychczasowych prac nad powołaniem kierunku inżynieria lotnicza: - Dziękuję Państwu, że wspólnie podążamy w zaplanowanym kierunku. Cieszy mnie pieczołowicie realizowana konsekwencja w działaniu  prowadzącym do celu, jaki sobie wspólnie postawiliśmy. To wszystko współgra z działaniami samorządu województwa - rozwój portu lotniczego w Babimoście, nowe kierunki uruchomione w ostatnim czasie. By móc oferować ciekawą propozycję przedsiębiorcom i tym wszystkim, którzy z portu lotniczego mogliby korzystać, potrzebujemy ludzi kompetentnych, fachowców, którzy muszą zdobyć profesjonalne wykształcenie na najnowocześniejszym sprzęcie. Cieszymy się, że to co zobaczyliśmy na Uniwersytecie Zielonogórskim z pewnością ten cel pozwoli już niebawem osiągnąć. Cieszę się, że współpraca z UZ przebiega pomyślnie, że regularnie możemy się spotykać i nawzajem informować się o tym, co każdy z uczestników tego procesu już zrobił i co zamierza w najbliższym czasie zrealizować


Kolejne spotkanie odbędzie się po wakacjach. 


 

Poniżej fotorelacja ze spotkania i prezentacji Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ. Fot. Katarzyna Doszczak.

inzynieria lotnicza 1.jpg inzynieria lotnicza 2.jpg inzynieria lotnicza 3.jpg
inzynieria lotnicza 4.jpg inzynieria lotnicza 5.jpg inzynieria lotnicza 6.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT