Trzeci tytuł doktora honoris causa prof. Macieja Banacha z Collegium Medicum UZ

28 października 2019 r.

dhc prof. M.Banacha.jpg

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a jednocześnie kierownik Ośrodka Badań Serca i Naczyń Collegium Medicum na Uniwersytecie Zielonogórskim prof. Maciej Banach otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycyny i Farmacji „Carol Davila” w Bukareszcie. Uroczystość odbyła się w imponującej sali głównej Pałacu Parlamentu Rumunii.


Uniwersytet Medycyny i Farmacji „Carol Davila” to jedna z najstarszych uczelni medycznych w regionie, świętująca 162 rocznicę powstania. Według World University Rankings jest czwartą, najlepszą uczelnią w Rumunii.


- Tytuł doktora honoris causa to dla mnie ogromny zaszczyt i zobowiązanie – mówi prof. M. Banach. – Także dlatego, że w trakcie ceremonii zostałem nazwany przyjacielem rumuńskiej kardiologii. Będę zatem starał się dalej wspierać naukowe grupy badawcze z Europy Centralnej i Wschodniej, by pokazać, że potencjał wielu z nich w niczym już nie odstaje od najlepszych grup badawczych Europy Zachodniej.


To już trzeci tytuł doktora honoris causa prof. Macieja Banacha. Poprzednie były nadane w 2018 roku przez Narodowe Centrum Badawcze im. Dr. Strazhesko - Instytut Kardiologii w Kijowie na Ukrainie oraz Uniwersytet Medycyny i Farmacji „Victor Babes” w Timisoarze w Rumunii.

 

dhc prof. M.Banacha 1.jpg

Prof. Maciej Banach jest laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, w tym: Menedżerem Roku 2016 dla podmiotów publicznych działających w ochronie zdrowia (2017), Innowatorem Roku tygodnika Wprost, Wyróżnienia „Złoty Skalpel” w 2016 r. za innowacje; Osobowość Roku 2013 w Polsce dla rozwoju nauki w dziedzinie opieki zdrowotnej – ufundowanej przez czasopismo Menedżer Zdrowia (wydawnictwo Termedia), nagrody Super-Talent w medycynie 2012 – konkursu dla młodych naukowców w dziedzinie medycyny (do 40 r.ż.) ufundowanego przez czasopismo Puls Medycyny; a także nagród naukowych Ministerstwa Zdrowia i wielu innych.


Od lutego 2014 r. prof. Maciej Banach jest dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (ICZMP), kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownikiem Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz ICZMP.


Jak mówi, odpręża go praca naukowa. Zdradza, że gdy rodzina idzie spać, odpoczywa śledząc naukowe doniesienia i przygotowując kolejne publikacje. Dotychczas przygotował ich  ponad 700!

Obok publikujemy zdjęcia z uroczystości w Bukareszcie, udostępnione przez ICZMP.


Serdecznie gratulujemy przyznanego tytułu.
 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT