Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Twórczość więzienna” – konferencja naukowa już nami

 1 kwietnia 2015 r.

 

24 marca 2015r. odbyła się coroczna konferencja naukowa z cyklu „Twórczość więzienna”, organizowana przez Uniwersytet Zielonogórski, Penitencjarne Koło Naukowe „Prison” oraz Areszt Śledczy w Zielonej Górze.

    

  Gospodarze spotkania dr hab. Barbara Toroń-Fórmanek i mjr mgr Dariusz Rączkowski przywitali licznie przybyłych uczestników konferencji. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz Uniwersytetu Zielonogórskiego, Służby Więziennej, innych formacji mundurowych oraz instytucji z terenu miasta Zielonej Góry i okolic. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Katarzyna Osos Wojewoda Lubuski. Ponadto po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczył gość z Niemiec Pan Alfred Haberkor, referent z Zakładu Karnego w Zeithein.

   

  Część naukową konferencji rozpoczęła dr hab. Barbara Toroń-Fórmanek swoim wystąpieniem „Kulturotechnika a sztuka wizualna jako forma oddziaływań korekcyjno- terapeutycznych wśród osadzonych”. Następnie Alfred Haberkor opowiedział o stosowanej w jego jednostce terapii przez sztukę. Kolejnym prelegentem był mgr Mieczysław Landowski z Europejskiego Punktu Pomocy Osobom Podlegającym Karze i Ofiarom Przestępstwa omawiając formy prewencji i resocjalizacji w więziennictwie. Natomiast dr hab. Ryszard Woźniak, prof. UZ z Instytutu Sztuk Wizualnych, wygłosił wykład na temat wyzwolenia przez zmysły czyli o sztuce jako społecznej formie wolności. W drugiej części konferencji por. mgr Dominika Najdowska kierownik działu penitencjarnego Aresztu Śledczego w Zielonej Górze przedstawiła formy działalności penitencjarnej prowadzone wobec osadzonych w tutejszej jednostce. Wpływ oddziaływań penitencjarnych na budowanie procesu zmiany u osadzonych omówiła por. mgr Magdalena Różak psycholog działu penitencjarnego Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Następnie studentki z Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprezentowały etapy powstawania projektu „Sztuka z puchy” realizowanego z udziałem osadzonych z tutejszej jednostki penitencjarnej. Joanna Stasina, która od wielu lat prowadzi zajęcia z fotografoterapii z więźniami opowiedziała o działalności Fundacji Siła Serca, której jest członkiem. Konferencję zakończyły występy artystyczne osadzonego z Aresztu Śledczego w Poznaniu oraz studentek z Koła Naukowego „Prison”.

    

Konferencji towarzyszyła wystawa prac autorstwa osób pozbawionych wolności. Uczestnicy spotkania zostali postawieni przed wyzwaniem dokonania samodzielnej analizy wytworów osadzonych, w szczególności prac malarskich wykonanych w ramach programu resocjalizacji „Arteterapia”. Za pomocą tej formy artystycznej ekspresji więźniowie w prosty sposób przedstawili swoje emocje, potrzeby, marzenia. Celem wykonywania kary pozbawienia wolności jest ostatecznie powstrzymanie się od powrotności do przestępstwa. Jak podkreślała w swoim wystąpieniu dr hab. Barbara Toroń-Fórmanek według najnowszych badań 67 % osób pozbawionych wolności ponownie wchodzi w konflikt z prawem. Uwzględniając szereg czynników takich jak: bezrobocie, ubóstwo, niski poziom wykształcenia, mało stymulujące środowisko rodzinne, kluczowym aspektem dla powodzenia procesu resocjalizacji jest proces zmiany, jaki zachodzi w człowieku. Nie każdy jest gotowy na porzucenie dobrze znanych, wyuczonych przez lata wzorców zachowań. Zmiana jest procesem długotrwałym i wymagającym woli osoby ją wprowadzającej. Wszelkie oddziaływania penitencjarne podejmowane wobec osoby pozbawionej wolności koncentrują się zatem na budowaniu procesu zmiany i podtrzymywaniu jej efektów. Jednym z narzędzi do pracy terapeutycznej jest sztuka w każdej jej odsłonie.

   

  Międzynarodowy wymiar konferencji pozwolił jej uczestnikom porównać specyfikę oddziaływań penitencjarnych stosowanych w zakładzie karnym w Niemczech oraz w zielonogórskim areszcie. Dla kadry penitencjarnej była to świetna okazja do wymiany doświadczeń. Tym bardziej cieszy fakt, że organizatorzy zapowiedzieli już kolejną konferencję za rok, również z udziałem zagranicznych gości.

 

Więcej na stronie::

 

 

DSCF4629.JPG 2.jpg 3.jpg 4.jpg
5.jpg 6.jpg 9.jpg DSCF4615.JPG
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT