Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Tydzień adaptacyjny dla przyszłych architektów

12 października 2021 r.

arch symboliczne otwarcie.jpg

Symboliczne otwarcie Wydziału. Stoją od lewej: dr hab. inż. arch. Marta Skiba, prof. UZ i dr hab. inż. Anna Bazan – Krzywoszańska, prof. UZ. Fot. Kazimierz Adamczewski.

Na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ odbył się tydzień adaptacyjny dla studentów I roku architektury. Cykl spotkań przeprowadzili  pracownicy Instytutu Architektury i Urbanistyki.


W ramach tego wydarzenia studenci pierwszego roku architektury spotkali się z dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska - dr hab. inż. Anną Bazan – Krzywoszańską, prof. UZ oraz dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki - dr hab. inż. arch. Martą Skibą, prof. UZ. Pierwszoroczniacy uczestniczyli w cyklu warsztatów i wykładów. Wzięli także udział w spotkaniach tematycznych z pracownikami, studentami i absolwentami architektury. 


Tydzień adaptacyjny miał na celu pokazać nowo przybyłym studentom na czym polega nauka tej profesji, jak będą wyglądać zajęcia praktyczne. Mogli również sprawdzić się podczas oceny ich umiejętności rysunkowych. 

 

Jedną z uczestniczek tygodnia adaptacyjnego dla studentów I roku architektury była Kinga Orłowska: Wydarzenie podobało mi się, chociaż myślę, że powinno być więcej praktycznych zajęć. A tak poza tym, są tu bardzo mili profesorowie, super nas poprowadzili. Mówiąc ogólnie, bardzo mi się podobało.


Tydzień adaptacyjny został zorganizowany jako swego rodzaju przygotowanie studentów pierwszego roku do studiowania tak wymagającego kierunku jakim jest architektura. Poprzez warsztaty i spotkania, chcieliśmy w taki entuzjastyczny sposób rozpocząć pierwszy rok - tłumaczy mgr inż. arch. Michał Golański – asystent w Instytucie Architektury i Urbanistyki, na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. 

Tydzień adaptacji polegał przede wszystkim na ćwiczeniach z rysowania. Był rysunek z natury, rysunek perspektywiczny, rysunek martwej natury, studenci rysowali też modela. Część zajęć poświęcona była rysowaniu kreatywnemu. Część warsztatowa, była przeprowadzana zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. W budynku A8 (siedzibie Wydziału), studenci wykonywali rysunki. Zadanie, które dotyczyło struktury przestrzennej, zostało przeprowadzone poza nim. Polegało na zrealizowaniu konstrukcji przestrzennej, którą chcieliśmy wyeksponować przed naszym budynkiem. To taki efektowny akcent na podsumowanie tego tygodniowego wydarzenia – dodał M. Golański. 

Fot. Kazimierz Adamczewski.

 

arch razem.jpg arch stud.jpg arch rysunki.jpg
Wspólne zdjęcie z kadrą. Na kierunku architektura stawiło się sporo nowych osób. Efekt ćwiczeń z rysowania.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT