Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ukraińscy licealiści w Instytucie Neofilologii UZ

28 kwietnia 2022 r.

Podczas XVII Dni Kultury Słowian Wschodnich w ramach projektu „Licealiści na UZ-ecie” Koło Naukowe Rusycystów gościło ukraińskich uczniów.

 

We wtorek, 26 kwietnia br. z wizytą przyjechała 15-osobowa grupa polsko-ukraińska w wieku 15-18 lat z zaprzyjaźnionego I LO im. B. Prusa z Żar. Licealiści pod opieką mgr Elżbiety Gessing wzięli udział w uroczystym otwarciu DKSW w Bibliotece UZ oraz wysłuchali dwóch prelekcji: w języku polskim i rosyjskim. Pierwszą zatytułowaną „Wycieczka po Kijowie. Kawał dobrego fundamentu” przygotowała Julia Hasiuk-Zabołocka (II rok filologii rosyjskiej), drugą - pt. „Kuchnia ukraińska”Daria Tymoshevska (II rok filologii rosyjskiej).  Następnie przeszli do Instytutu Neofilologii, gdzie czekał na nich poczęstunek. Po czym obejrzeli prezentację multimedialną w języku rosyjskim o województwie lubuskim, którą przygotowali studenci I roku filologii rosyjskiej: Laura Plizga i Uladzislau Padalinski. Sporo radości sprawiły uczniom zawody w układaniu puzzli na czas. Zwycięzcy otrzymali nagrodę, ale nikt nie został z pustymi rękami: wszyscy zostali obdarowani upominkami pozyskanymi z Biura Promocji UZ i Parlamentu Studenckiego.

 

grupa z Żar 1. Fot. Tomasz Mielczarek.jpg grupa z Żar, układanie puzzli 1. Fot. Tomasz Mielczarek.jpg
Uczniowie z Żar podczas prelekcji. Fot. Tomasz Mielczarek. Konkurs układania puzzli. Fot. Tomasz Mielczarek.

Natomiast w środę, 27 kwietnia br. przed południem Instytut Neofilologii odwiedziła 23-osobowa grupa ukraińskich uczniów w wieku 16-17 lat z VI LO w Zielonej Górze pod opieką m.in. naszej absolwentki mgr Weroniki Leśniewskiej.


Uczniowie wysłuchali koncertu zespołu Sweet Monday, a także obejrzeli dwie prezentacje multimedialne: po polsku o Czarnobylu autorstwa Michaliny Kuczerskiej (II rok filologii rosyjskiej) i po rosyjsku o wybitnej poetce Łesi Ukraince, którą przygotowała Daria Kolomoiets (I rok filologii rosyjskiej). I tym razem uczniowie na pożegnanie otrzymali drobne prezenty z logo UZ i Parlamentu Studenckiego.

licealiści z LO 6. Fot. Uladzislau Padalinski.jpg Sweet Monday 1 Fot. Elżbieta Jakacka.jpg
Licealiści z VI LO w Zielonej Górze. Fot. Uladzislau Padalinski. Podczas koncertu zespołu Sweet Monday. Fot. Elżbieta Jakacka.
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT