V Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UZ

19 lutego 2019 r.

 

jezyk-ojczysty-2019 (003).jpg

W czwartek 21 lutego 2019 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim po raz piąty będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Uroczystości są dla organizatorów okazją, aby upowszechniać przekonanie, że język rodzimy jest ważny, że polszczyznę warto bliżej poznawać i otaczać troską – nie tylko od święta.

 

Miejscem obchodów, podobnie jak w poprzednich latach, będzie Biblioteka Uniwersytecka. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 i będą się składały z dwóch części.

 

Najpierw będzie się można zmierzyć z ortografią. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do napisania dyktanda, które ułożył prof. Marian Bugajski – członek Rady Języka Polskiego, normatywista i popularyzator wiedzy o języku.
 

W drugiej części odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – Potyczki z polszczyzną. W tym roku w rywalizacji wezmą udział zespoły z Gorzowa Wielkopolskiego, Nowej Soli, Sulechowa, Świebodzina, Wolsztyna, Zielonej Góry i Żagania.


W przygotowania są zaangażowani pracownicy Instytutu Filologii Polskiej (członkowie Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego) oraz studenci polonistyki i dziennikarstwa.

Przedsięwzięciu patronują: Prorektor ds. Studenckich prof. Wojciech Strzyżewski i Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Jarosław Dudek.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT