VI Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota na UZ za nami!

14 maja 2019 r.

 

DSC_0377r.jpg

fot. K. Adamczewski, od lewej: dr Krzysztof Dudek, dr Tomasz Grzybowski, dr n med. Paweł Jarmużek

 

W miniony weekend tj., 11 i 12 maja br.,  odbyły się w Zielonej Górze kolejne Międzynarodowe Akademickie Mistrzostwa w Płukaniu Złota. Była to już szósta edycja tych zawodów. Podobnie jak w latach ubiegłych od godz. 8:00 można było zacząć naukę płukania tego cennego kruszcu.

 


Tradycyjnie pierwszą konkurencją był Turniej Dziekanów o Puchar Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na podium stanęli:

 

1 miejsce: dr Tomasz Grzybowski - Studium Wychowania Fizycznego (UZ), Polska

2 miejsce: dr Krzysztof Dudek (w zastępstwie Dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego)

3 miejsce: dr n med. Paweł Jarmużek (Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu)

 

Po tej konkurencji przeprowadzono rundy treningowe, aby chętne osoby mogły "próbnie" przygotować się do eliminacji. Każdy mógł zobaczyć jak to wygląda konkurując między sobą. Po treningu przeprowadzono eliminacje w kategorii student/pracownik, po których w finale znalazło się 20 najlepszych płukaczy. Na podium w tej kategorii stanęli:

 

1 miejsce - Daria Ciemała – Wrocław

2 miejsce - Jarosław Dudkiewicz - Poznań

3 miejsce - Wojciech Borowczyk - Zielona Góra

 

 

 

Tradycyjnie o godz. 12:00 do walki o laury przystąpili najmłodsi. Wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem prawdziwych zawodów. Trzeba przyznać, że poszukiwanie tego cennego kruszcu wywoływało duże emocje wśród startujących dzieci. Po ciężkiej walce wyłoniono zwycięzców. W kategorii dzieci udekorowano:

 

1 miejsce - Weronika Kowalczyk, Zielona Góra

2 miejsce - Kajetan Jarmużek, Zielona Góra

3 miejsce - Jakub Jarmużek, Zielona Góra

 

Nadszedł czas by rozegrać kategorię OPEN. Mogli w niej wziąć udział wszyscy, nie tylko osoby związane z uczelniami. Walczyli w tej konkurencji zarówno zawodnicy, którzy po raz pierwszy startowali w zawodach związanych z płukaniem złota jak i "zawodowcy". Trzeba przyznać, że w eliminacjach początkujący potrafili być lepsi od zawodników z doświadczeniem, a czasy, jakie uzyskiwali były zbliżone do tych, jakie uzyskują najlepsi zawodnicy na świecie.

 

Na podium stanęli:

1 miejsce - Przemysław Michalski - Złotoryja, Polska

2 miejsce - Jarosław Dudkiewicz - Poznań, Polska

3 miejsce - Anke Adolf - Berlin, Niemcy

 

Ostatnią konkurencją była kategoria drużyn dwuosobowych. Wystartowało w niej 11 drużyn, a najlepszymi okazały się drużyny:

1 miejsce - ZABKA 2

2 miejsce - Dżono

3 miesce - SOJPICH

 

 

Pierwszy dzień mistrzostw zakończył się w miłej atmosferze. Łącznie wystartowało około 100 zawodników. Mieliśmy reprezentantów z: Polski, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Serbii, Rosji, Białorusi, Turcji i Ukrainy.

 

Dzień drugi, to atrakcja głównie dla osób przyjezdnych, ale nie tylko. W niedzielę 12.05.2019 spotkaliśmy się pod Zielonogórską Palmiarnią i wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na 2 godzinny spacer po Zielonej Górze. Wiele osób znających nasze miasto, po raz pierwszy usłyszało o jego ciekawej historii, o rozwoju winnic, o rozwijającej się kulturze. Niektórzy dopiero w czasie tego spaceru usłyszeli, jak wiele historii jest związanych z Zieloną Górą, jak wiele mamy w mieście zabytków, które kryją niejedną tajemnicę. Pan przewodnik opowiadał tak ciekawie, że czas uciekł nam nie wiadomo kiedy.

Kolejnym punktem naszego programu było poznanie winnicy "Cantina", gdzie właściciele przybliżyli nam temat rozwoju winnic w woj. lubuskim. Każdy z zaciekawieniem słuchał o odradzającej się  tradycji winiarskiej. Wszyscy uczestnicy mogli poznać smak zielonogórskiego wina i skosztować domowych regionalnych produktów.


Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tak zakończonych VI Międzynarodowych Akademickich Mistrzostw w Płukaniu Złota i większość żegnała się z nami z hasłem: "Do następnego roku!!! Do zobaczenia na kolejnych mistrzostwach!!!!"


Dziękujemy wszystkim zawodnikom, sponsorom, partnerom i przyjaciołom za pomoc w organizacji zawodów. To kolejny rok, w którym ogromny wkład w przygotowanie zawodów na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego mieli nasi znajomi i przyjaciele. Duże podziękowania należą się również naszym prawnikom z Sekcji Obsługi Uczelni – jak co roku można na nich liczyć. Bez pomocy, zaangażowania i wsparcia tych wszystkich ludzi nie było by takich fantastycznych mistrzostw w Zielonej Górze!!!

 

 

 

Dariusz Michalski "Agrest"

Opiekun Zielonogórskiego Akademickiego Bractwa Kopaczy Aurum

"ZABKA"

 

 

 

 

 

 

DSC_0298r.jpg DSC_0302r.jpg DSC_0303r.jpg DSC_0314r.jpg DSC_0316r.jpg
DSC_0317r.jpg DSC_0322r.jpg DSC_0323r.jpg DSC_0340r.jpg DSC_0360r.jpg

fot. Kazimierz Adamczewski

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT