Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

W Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej odbył się wernisaż wystawy prof. Marcina Berdyszaka Ślepy traf

19 stycznia 2022 r.

 

DSC_5164r.jpg

od lewej: prof. Marcin Berdyszak - autor wystawy, dr Janina Wallis - kurator wystawy, Ewa Adaszyńska - dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej; fot. K. Adamczewski

Wczoraj w  Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej została otwarta wystawa prof. Marcina Berdyszaka z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest to instalacja pt. „Ślepy traf”.  Kuratorem wystawy jest dr Janina Wallis, starszy kustosz dyplomowany.

Jest to pierwszy wernisaż prof. Berdyszaka zaprezentowany w Galerii Biblioteki UZ. Jednocześnie wystawa inauguruje 10 lat funkcjonowania tej galerii. Jak podczas otwarcia wernisażu powiedziała Ewa Adaszyńska, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej: (…) cieszymy się, że Galeria Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego wciąż spełnia swoją artystyczną ale też dydaktyczną rolę. Myślę, że ta wystawa daje wiele do myślenia, prowokuje wiele pytań i też wzbudzi pewną refleksję, bo dotyczy wiedzy i miejsca człowieka, właśnie w tym kontekście.

 

Jak przestawił swoją pracę pt. „Ślepy traf” jej autor prof. Berdyszak: Ma ona dwa wymiary. Mamy tu książki, a z drugiej strony te książki są w takich stosach, które w jakiś sposób odnoszą się do wysp, po których można chodzić. Oczywiście wiedza jest czymś najcenniejszym, jest rezultatem ludzkiej aktywności. Jednak jest to również kwestia stosunku do tej wiedzy. Pytanie, które się z tym wiąże: Jak dalece powinniśmy bezgranicznie temu ufać?  Ta praca właśnie jest odzwierciedleniem takiego chodzenia po omacku. Sami dobrze wiemy, że nauka ma w sobie taką cechę, że musi sama siebie potwierdzać. Pozwala na pójście do przodu i dalsze badania. Natomiast kiedy tego potwierdzenia nie ma, można po prostu wpaść w przepaść. (…) Nauka i wiedza jest sposobem na usystematyzowanie i poznanie świata. Jednak człowiek ciągle ma problem, żeby w etyczny sposób wykorzystać wiedzę, którą posiadł. Kolejną kwestią jest istnienie rzeczy, które są niewytłumaczalne i to właściwie w każdej dziedzinie. Czasami one są przemilczane, a czasami są próbą konstruowania różnych teorii, które czasami doprowadzają do fantastycznych odkryć.


Wystawę można zwiedzać od 18.01 - 28 .02.2022 r. (poniedziałek-piątek) w godz. 8.00 - 19.00. W sobotę od godz. 9.00 – 17.00.


 

MARCIN BERDYSZAK

Urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego  i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby.

 

W latach 1999-2002 prodziekan Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016.

 

Członek Stowarzyszenia Artystyczno-Edukacyjnego Magazyn, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem. 

 

Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem, multimediami i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych między innymi w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii, Izraelu, Korei Południowej, Gruzji i USA.

 

Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej.

 

Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.

 

 

Fotogaleria z wernisażu, fot. K. Adamczewski.

 


 

DSC_5160r.jpg DSC_5166r.jpg DSC_5171r.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT