Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wernisaż wystawy Andrzeja Bobrowskiego MAM SKŁONNOŚCI DO PRZESADY w Galerii Rektorat

17 stycznia 2023 r.

 

zaproszenie_rektorat_styczen_kadrowane.jpg

Uniwersytet Zielonogórski i Galeria Rektorat zapraszają na wernisaż wystawy Andrzeja Bobrowskiego MAM SKŁONNOŚCI DO PRZESADY, który odbędzie się w piątek, 20 stycznia o godz. 13.00.

 

Prace – reliefy wynikają z prowadzonego przeze mnie cyklu Pola miłości, w którym istotna jest perspektywa rzędowa. Pola zależności w tym kontekście odnoszą się do sfery relacji i wpływają na interpretację uczuć, które w pracy wydobywam poprzez światło.

Przyjazną mi przestrzeń Galerii Rektorat im. Zenona Polusa podzieliłem na dwie części. Pierwszą, ciemną, w której umieściłem relief Pola zależności i drugą, jasną, gdzie znalazły miejsce rysunki.  Bliskie są mi idee manicheizmu. Na granicy dwóch światów – ciemnego i jasnego – jest łączący je pomost. Do niego czerwoną nicią przywiązałem kajak uczuć...

Mimo tytułowej skłonności do przesady, w moich pracach, które powstawały na przestrzeni wielu lat, czytelny jest balans, rodzaj dialogu pomiędzy intuicją a świadomością. Przypadek czy błąd, które akceptuję i w życiu, i w sztuce, grają w moich pracach role równorzędne ze świadomymi decyzjami, wyborami. Nie ograniczają i niczego nie zamykają.

 

Andrzej Bobrowski

 

 

Galeria Rektorat im. Zenona Polusa  mieści się w budynku Rektoratu przy ul. Licealnej 9, Wystawa czynna będzie do 26 lutego br.

 

 

Prof. dr hab. Andrzej Bobrowski / po ukończeniu szkoły średniej w rodzinnej Nysie studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1990 roku w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W roku 2001 doktoryzował się, w 2004 – habilitował, a w 2012 otrzymał tytuł profesora.

Przez cały okres pracy naukowo-dydaktycznej, od roku 1996, jest związany z Uniwersytetem Zielonogórskim. W różnych okresach pełnił funkcje: dyrektora, zastępcy dyrektora w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej na Wydziale Artystycznym UZ, kierownika Zakładu Grafiki w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym UZ. Obecnie prowadzi Pracownię Serigrafii.

Równolegle, od 2005 r. pracuje w Poznaniu – w Akademii Sztuk Pięknych, a po zmianie w 2010 roku jej nazwy – w Uniwersytecie Artystycznym, obecnie imienia Magdaleny Abakanowicz. W roku 2016 został wybrany do pełnienia funkcji dziekana Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP (do 2022).

Artysta, dydaktyk, organizator. Promotor prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. Jako recenzent uczestniczył w postępowaniach habilitacyjnych i o nadanie tytułu profesora. Zajmuje się grafiką, malarstwem i działaniami przestrzennymi (instalacje, obiekty).

Swoje dzieła prezentował na wystawach indywidualnych, m.in. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Co roku bierze udział w kilku wystawach zbiorowych w wiodących galeriach i instytucjach kultury w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Chinach, Indiach, Japonii, Niemczech, Rumunii.

Jest laureatem nagród i wyróżnień m.in.: na Triennale Grafiki Polskiej, Nagrody Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu prof. dr. hab. Wojciecha Müllera za osiągnięcia artystyczne, Nagrody Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego za działalność dydaktyczną, a także Nagrody Prezydenta Miasta Zielona Góra za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.

 

 

Wybrane wystawy od roku 2013

 

2013

Pielgrzymka, Wystawa indywidualna, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

Art – POZY V – Sztuka polska, Contemporary Art Space (CASO), Osaka Japonia

 

Transgrafika – Polish Artists in Mariusz Kazana Art Collection, Guan Shanyue Art Museum,Chiny ; Kanton Chiny in The Guangdong, Museum of Art

Contemporary Polish Printmaking, Museu Nacional de Soares dos Reis, Porto, Portugalia

 

Eony, Galeria Rektorska, Akademia Sztuki w Szczecinie

 

2014

Bieguny w kręgach sztuki, Muzeum Śląskie, Katowice

 

Człowiek i moż/rze, Wystawa indywidualna, Galeria BWA, Piła

 

Contemporary Polish Printmaking, Centrum Kultury i Sztuki Stara Kopalnia, Wałbrzych

 

Uczeń i Nauczyciel, Campus Morasko , Wydział Fizyki UAM

 

Refleks, Galeria Rarytas Wiedeński, Poznań

 

2015

 

BUNT, Transgraniczna Awangarda, Muzeum Narodowe, Poznań; Kraszewski Muzeum – Museen der Staadt Dresden ; Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

 NBA, Galeria Sztuki Współczesnej PROFIL, Poznań

 

Ulotka i Refleks – wystawy towarzyszące wystawie BUNT, Muzeum Narodowe, Poznań; Kraszewski Muzeum – Museen der Staadt Dresden ; Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

Heimat. Eine Hommage an Dresden und Sachen, Galerie Kunstraum, Dresden

 

2016

 
Grafika UAP Poznań, Galeria Kobro, ASP Łód

 
Koyaanisqatsi
, Wystawa indywidualna, Galeria 144 Grafiki w Łodzi

 

Ogrody/Gärten, Fundacja Park księcia Pücklera Bad Muskau, Instytut Sztuk Wizualnych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, Muzeum Ziemi Lubuskiej

 

2017


NGA expose à la Perrine, Galerie La Maison Rigolote we Francji

 

S jak serigrafia, Galerii BWA w Kielcach

 

27. SALON, Muzeum Okręgowe w Nysie

 

2018

           
BUNT, Galeria Duża Scena

 

BUNT II, Galeria WPiA UAM

 

10. TRIENNALE GRAFIKI POLSKIEJ W KATOWICACH, Muzeum Śląskie, Katowice


 

2019

Hommage à Bunt et Jung Idysz/ w ramach międzynarodowego projektu BUNT. NOWE EKSPRESJE/, MUZEUM MIASTA ŁODZI

 

2021

           

WYOBRAŹ SOBIE – SZTUKA ZNIEWALAJĄCA ŚWIAT, BWA w Zielonej Górze


Stan Zero, Muzeum Okręgowe, Bydgoszcz

           

11. TRIENNALE GRAFIKI POLSKIEJ W KATOWICACH, Muzeum Śląskie, Katowice

 

Synteza 2021 Happy Accidents, NOESIS Science Center and Technology Museum w Salonikach (Grecja)


 

2022

           

Synteza 2021 Happy Accidents, Galeria Medium Polsko-Japońskiej Akademi Technik Komputerowych, Warszawa

 

KULTURA PRZECIW WOJNIE, Galeria Słodownia +1, w centrum Stary Browar, Poznań

 

MIŁOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ. SYNTEZA 2022 w ramach festiwalu Poznań Art Week, Galeria Słodownia +1, w centrum Stary Browar, Poznań

 

 XXXII SALON, Muzeum Okręgowe w Nysie

 

ŻYLIŚMY JUTRO. HOMMAGE À JAN BUCK, Saksońskie Muzeum Przemysłu | Fabryka Energii w Knappenrode

 

SYNTEZA 2022 TEKSTURA w ramach Międzynarodowego Sympozjum na temat Sztuki, Nauki i Technologii MEDEA, Vouleftikon–First Parliament of Greece, Peloponnese, Grecja

           

 

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT