Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wernisaż wystawy WYOBRAŹ SOBIE Sztuka w zmieniającym się świecie, sztuka zmieniająca świat

11 października 2021 r.

 

Wyobraz_Sobie - wystawa.jpg

Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego zaprasza na wernisaż wystawy pt. WYOBRAŹ SOBIE Sztuka w zmieniającym się świecie, sztuka zmieniająca świat. Jest to wystawa prac artystów i pedagogów ISW UZ z okazji 30-lecia Instytutu. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 października 2021 r.

 

w trzech miejscach:

 

godz. 13.00 – Galeria Rektorat, Uniwersytet Zielonogórski, ul. Licealna 9
Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć uroczystość nadania imienia Galerii. Jej patronem zostanie Zenon Polus, wybitny artysta i pedagog, zasłużony dla kultury miasta Zielona Góra.

 

godz. 17.00 – otwarcie w Galerii Nowy Wiek, Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15.

 

godz. 18.00 – otwarcie w Galerii BWA, al. Niepodległości 19.

 

Wystawa prezentuje nowe prace, wykonane specjalnie na tę okazję i takie, które zostały zainspirowane dziełami eksponowanymi w ramach stałej ekspozycji pod nazwą: Galeria Złotego Grona. Kolekcja sztuki polskiej XX wieku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Główną ideą wystawy jest poszukiwanie i odnajdywanie w tradycjach awangardowych takich dzieł i wartości, które nadal inspirują i które w subiektywnej ocenie artysty, warto przywołać obecnie. Zaproszeni do udziału artyści, którzy z wyboru są też pedagogami, prezentują postawę aktywną wobec rzeczywistości. Ambicja zmieniania rzeczywistości poprzez twórczość, łączy uczestników wszystkich ruchów postępowych minionych dekad z nami, żyjącymi obecnie. Zmieniającemu się światu, zawsze towarzyszyła sztuka, która z jednej strony kreowała „obraz epoki”, a z drugiej strony, inspirowała do projektowania kolejnych zmian.

Kurator wystawy prof. Ryszard Woźniak mówi: - Interesuje nas sztuka, która wzbogaca rzeczywistość o niezbędne, uniwersalne porządki: estetyczny i duchowy. Interesuje nas sztuka, w której ludzka wyobraźnia doświadcza wolności, a powszechne marzenie o życiu w bardziej harmonijnym i uporządkowanym świecie, spełnia się. Wyobraźmy więc sobie, że czas, w którym teraz żyjemy, jest czasem wolnym od wad.
 

 

Uczestnicy wystawy:

 

Paweł Andrzejewski

Barbara Bańda
Kacper Będkowski
Radosław Czarkowski
Piotr Czech
Joanna Fuczko
Magdalena Gryska
Mirosław Gugała
Jarosław Jeschke
Helena Kardasz
Paulina Komorowska-Birger
Aleksandra Kubiak
Marek Lalko
Livia Litecka
Alicja Lewicka-Szczegóła
Jarosław Łukasik
Maryna Mazur
Katarzyna Ortyńska
Anna Owsian-Matyja
Karolina Spiak
Piotr Szurek
Patrycja Wilczek-Sterna
Ryszard Woźniak/kurator

 

 

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT