Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wernisaż wystawy ŻYLIŚMY JUTRO w Knappenrode

13 października 2022 r.

 

kn 29 lalko-marek-252970.jpg

Uczestnicy wernisażu wystawy ŻYLIŚMY JUTRO w Knappenrode; fot. M. Lalko

Do 26 lutego 2023 r. można będzie oglądać wystawę Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego ŻYLIŚMY JUTRO w Knappenrode (Niemcy). Wystawa, w której wzięli udział zielonogórscy artyści została zrealizowana w ramach projektu badawczo-wystawienniczego HOMMAGE À JAN BUCK 2022-2025. Jest to wystawa w muzeum – Zakładzie Energetycznym w Knappenrode, towarzysząca cyklowi ekspozycji „Hommage à Jan Buck“ w Niemczech i w Polsce.


Składają się na nią dzieła pracowników Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego stworzone specjalnie na tę odsłonę. Mają one charakter site specific – odnosząc się zarówno do przestrzeni fizycznej, mentalnej czy historycznej, w tym do aury regionu przygranicznego oraz architektury postindustrialnej, w której znajduje się muzeum – Zakład Energetyczny w Knappenrode. Prezentacja ta, będąc też echem doświadczeń Jana Bucka – wymiany twórczej z Polakami, troski o środowisko naturalne oraz szacunku dla lokalnej tożsamości, w sensie zastosowanych technik nawiązuje do jego malarskiego dorobku.

 

W wystawie biorą udział artyści z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego: Paweł Andrzejewski, Cezary Bednarczyk, Kacper Będkowski, Andrzej Bobrowski, Radosław Czarkowski, Katarzyna Dziuba, Joanna Fuczko, Magdalena Gryska, Jarosław Jeschke, Konrad Juściński, Paulina Komorowska-Birger, Marek Lalko, Alicja Lewicka-Szczegóła, Liwia Litecka, Jarosław Łukasik, Maryna Mazur, Oleksii Soboliev vel Vasilisa Nezabarom, (Buba-group), Anna Owsian, Katarzyna Smugarzewska i Piotr Szurek.
Wernisaż odbył się 7 października br.


Kolejne wystawy dotyczące twórczości Jana Bucka i wystawy artystów z Instytutu Sztuk Wizualnych przewidziano w Wendisches Museum Cottbus und Kunsthalle Lausitz (2.06.2023 – 27.08.2023),  Muzeum Miejskim we Wrocławiu (15.09.2023 – 31.12.2023), Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (2.02.2024 – 5.05.05.2024) i Museum Schloss und Festung Senftenberg, Kunstsammlung Lausitz (16.10.2024 – 5.01.2025). Poza tym na projekt składa się pięć międzynarodowych konferencji badawczych, cykl pięciu warsztatów artystycznych, film dokumentacyjny o wszystkich wydarzeniach oraz czterojęzyczna publikacja podsumowująca.


Kierownikiem naukowym projektu i kuratorem Homage a Jan Buck jest dr Lidia Głuchowska, a kuratorem wystawy Żyliśmy jutro jest dr hab. Radosław Czarkowski, prof. UZ

 

Patronat nad projektem objęli:

Michael Kretschmer - Premier Wolnego Kraju Saksonia

Dr. Dietmar Woidke – Premier Kraju Związkowego Brandenburgia

Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Elżbieta Anna Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego

prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

W tym samym czasie (do 26 lutego 2023 r.) w Muzeum Łużyckim w Budziszynie (Sorbisches Museum in Bautzen) można oglądać wystawę serbołużyckiego malarza Jana Bucka zatytułowaną Wszystko jest pejzażem. Jest to jubileuszowa wystawa, z okazji 100. urodzin Jana Bucka.

 

Jan Buck (1922-2019) uchodzi za najwybitniejszego artystę serbołużyckiego, gdyż wytyczył serbołużyckim sztukom pięknym, dotąd ograniczonym do sfery przeeksponowanego folkloryzmu i prowincjonalizmu, całkiem nowe założenia, apelując o duchowe otwarcie sztuki serbołużyckiej na europejski modernizm.

Fakt, że szczególnie inspirującą fazą w twórczości Jan Bucka był czas jego edukacji we Wrocławiu i że przez całe życie utrzymywał on kontakt z polską sceną artystyczną, sprawił, iż Instytut Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego włączył się w przygotowania katalogu wystawy retrospektywnej jego dzieł. Nadto zainicjował towarzyszący projekt badawczo-wystawienniczy, by uhonorować jego dokonania i nawiązać do wieloletniej tradycji współpracy artystów oraz instytucji kultury z Województwa Lubuskiego i z Łużyc.

Składa się na niego seria ekspozycji dzieł współczesnych polskich, niemieckich i łużyckich twórców, a także warsztatów artystycznych i międzynarodowych sympozjów naukowych pod wspólnym tytułem „Hommage à Jan Buck“. Całe przedsięwzięcie podsumowane będzie w czterojęzycznej publikacji.

 

 

kn 04.jpg kn 11.jpg kn 12.jpg
kn 17.jpg kn 22.jpg kn 27.jpg

Wernisaż wystawy ŻYLIŚMY JUTRO w Knappenrode; fot. Oleksij Soboliev

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT