Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wicepremier Jaroslaw Gowin z wizytą na Uniwersytecie Zielonogórskim. Temat przewodni spotkania: walka z koronawirusem.

 

7 marca 2020 r.

 

DSC_7399r.jpg

fot. K.Adamczewski, od lewej: rektor UZ, prof. Tadeusz Kuczyński, wicepremier - Jarosław Gowin

Dziś w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się briefing prasowy wicepremiera Jarosława Gowina – ministra nauki i szkolnictwa wyższego i rektora UZ – prof. Tadeusza Kuczyńskiego.

 

Wcześniej odbyło się spotkanie wicepremiera z władzami uczelni oraz władzmai szpitala, podczas którego rozmawiano na temat dalszego rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego, nowych kierunków studiów, jakie mają zostać uruchomione na naszej uczeni (mechanika lotnicza) oraz najbliższych wyborach rektorskich. Jednak z uwagi na fakt wystąpienia w naszym miesicie koronawirusa, spotkanie zdominował temat dotyczących działań, jakie zostały podjęte na uczelni i w Szpitalu Uniwersyteckim, które mają na celu zapobieżenie rozwojowi epidemii.

 

Jak powiedział Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. Tadeusz Kuczyński,  premier zawsze wspierał naszą uczelnię i jest zainteresowany jej rozwojem. Jednak w zawiązku epidemią koronawirusa, temat podstawowy dzisiejszego spotkania  był zupełnie inny.


Jest rzeczą oczywistą, że moja wizyta na uniwersytecie zielonogórskim musi się wiązać przede wszystkim z analizą sytuacji związana zagrożenia epidemią kronawirusa. Chciałbym na ręce pana rektora oraz  pana ordynatora (Jacek Smykał, przyp. red.) przekazać ogromne wyrazy wdzięczności za  niezwykłe poświęcenie i profesjonalizm działań wszystkich służb, zarówno uniwersyteckich,  jak i szpitalnych. Chcę powiedzieć, że poziom profesjonalizmu w działania powoduje, że jestem spokojny, wszystkie procedury zadziałały w sposób wzorcowy, zaangażowanie kadry uniwersyteckiej i szpitalnej jest również wzorcowepowiedział wicepremier Jarosław Gowin.

 

Wicepremier poinformował, iż rząd przeznaczył dodatkowe środki finansowe dla tych szpitali, które  są na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Do Województwa Lubuskiego trafiło 5 mln zł, z czego ponad 2 mln zostały skierowane do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Wczoraj z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, ogłoszono także, że rząd przeznaczy dodatkowo ponad 2 700 000 zł na służbę zdrowia. Część zostanie przeznaczona na walkę z nowotworami, a znacząca część na zapobieżenie epidemii  koronawirusa.

 

Wicepremier podkreślił, iż jest niezwykle ważne, abyśmy stosowali się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i  do wszystkich zaleceń lekarzy.  Wprowadzono także dodatkowe działania w zmniejszeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa  poprzez wzmocnione kontrole na granicy, zwłaszcza zachodniej.

 

Jarosłw Gowin podziękował polskiemu społeczeństwu, które zachowuje się inaczej niż wielu krajach Europy Zachodniej, reakcja jest bardzo odpowiedzialna i spokojna. Wszystkie osoby objęte kwarantanną ściśle stosowały się do zaleceń służb sanitarnych. W wielu krajach Europy, źródłem rozprzestrzeniania się wirusa było nie przestrzeganie zaleceń  i nie poddawanie się kwarantannie. W Polsce na szczęście tego typu zachowań nie ma.

 

W briefingu brał też udział dr Jacek Smykał ordynator Oddziału Zakaźnego Szpitala Uniwersyteckiego, który poinformował o obecnej sytuacji.  Mamy 3 pacjentów w naszym szpitalu: tzn. pacjenta zero oraz dwóch pacjentów,  którzy wrócili do kraju  zainfekowani. Dynamika zakażenia jest duża, codziennie może  przybywać  po kilkanaście osób, które będą badane.  I właśnie tempo wykonywania badań, czyli dostępność  diagnostyki na pewno by usprawniłoby pobyt pacjentów w oddziale.  Jak podkreślił - Spodziewamy się, że może być bardzo dużo zakażeń, ale patrzymy na to optymistycznie, bowiem personel jest przygotowany do działania, mamy bardzo dobry zespól lekarzy i pielęgniarek do prowadzenia tego typu pobytu pacjentów.

 

 

 

 

 

 

 

DSC_7391r.jpg DSC_7394r.jpg DSC_7402r.jpg
1. fot. K. Adamczewski - spotkanie z władzami uczelni i szpitala w gabinecie rektora 2. fot. K. Adamczewski - spotkanie z władzami uczelni i szpitala w gabinecie rektora 3. fot. K. Adamczewski - briefing prasowy w auli w Siedzibie Rektoratu; rektor UZ, prof. Tadeusz Kuczyński, wicepremier Jarosław Gowin
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT