Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wizyta prof. Roberta Westerfelhaus'a z College of Charleston w Południowej Karolinie, USA w Instytucie Neofilologii UZ

1 kwietnia 2022 r. 

dr Filipczak zapowiada.jpg

Amerykańskiego gościa przedstawiła dr Iwona Filipczak. Fot. Archiwum Instytutu Neofilologii

W dniach 29-31 marca 2022 Instytut Neofilologii UZ odwiedził prof. Robert Westerfelhaus z College of Charleston w Południowej Karolinie, USA. 

 

Prof. R. Westerfelhaus wygłosił wykład dla pracowników i studentów pt. „Post-Apocalyptic Narratives in American Popular Culture”, a także poprowadził dwa zajęcia dla studentów filologii angielskiej: „Zombies & Vampires: Now and Then” oraz „Charleston, South Carolina: Beauty and Charm Amidst a Complicated History”, które poszerzyły ich wiedzę o amerykańskiej popkulturze, ale też geografii i historii Stanów Zjednoczonych. Wystąpienia prof. R. Westerfelhaus’a bardzo zainteresowały słuchaczy, którzy mieli okazję do zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Amerykański gość spotkał się też z pracownikami Instytutu Neofilologii i odwiedził bibliotekę UZ. Miał również okazję zwiedzić Zieloną Górę i okolice doceniając walory turystyczne miasta i regionu.


 

Profesor R. Westerfelhaus obecnie jest stypendystą programu Fulbright w Instytucie Anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie. To jego drugi pobyt na stypendium Fulbrighta w tej instytucji, poprzednio przebywał na UMCS w latach 2009-2010. Prowadzi tam zajęcia z filmu, mass mediów i amerykańskiej kultury popularnej.
Jak trafił na Uniwersytet Zielonogórski? Sprawczynią tej wizyty była dr Iwona Filipczak z  Instytutu Neofilologii, która z amerykańskim gościem skontaktowała się przez przyjaciół z Lublina, gdzie studiowała i przez kilkanaście lat mieszkała. Jak pisaliśmy wcześniej,  profesor obecnie przebywa w Lublinie w ramach programu polsko-amerykańskiej wymiany akademickiej Fulbright. Gdy dr I. Filipczak dowiedziała się o pobycie prof. R. Westerfelhausa w Polsce, natychmiast chciała go zaprosić do Instytutu Neofilologii UZ. Studenci filologii angielskiej mają co prawda kontakt z native speakerami języka angielskiego, ale uczestniczyć w wykładzie profesora ze Stanów Zjednoczonych, móc zadać mu bezpośrednio pytania na temat kultury jego kraju, a także miasta i regionu, w którym obecnie mieszka - Charleston w stanie Południowa Karolina - to faktycznie niebywała okazja. Niestety czas pandemii długo uniemożliwiał jego przyjazd do Zielonej Góry oraz zorganizowanie wykładu stacjonarnego. W końcu jednak się udało!


 

Profesor był pod wielkim wrażeniem studentów UZ, którzy wykazali się wiedzą na temat amerykańskiej popkultury, a także zadawali interesujące pytania. Został bardzo serdecznie przyjęty przez dyrektor Instytutu Neofilologii prof. Joannę Zawodniak. Spotkał się też z wieloma pracownikami Instytutu, również w mniej formalnych okolicznościach, czyli podczas zwiedzania miasta i okolic. Organizatorom wizyty zależało, by profesor miał jak najlepsze wspomnienia z pobytu na UZ i chyba się udało! Obiecał bowiem, że bardzo chętnie jeszcze Zieloną Górę odwiedzi i być może wygłosi kolejny wykład. To dla Instytutu duże wyróżnienie. Pracownicy  Instytutu Neofilologii już cieszą się na jego kolejną wizytę i możliwość rozmów zarówno naukowych, jak i tych o pięknie Zielonej Góry, bądź Charlestonu. 


Poniżej publikujemy zdjęcia prof. Roberta Westerfelhaus'a podczas zajęć ze studentami filologii angielskiej UZ.

Potapocalyptic.jpg vampires and zombies(2).jpg
Fot. Iwona Filipczak
aula j(1).jpg aula 1.jpg
 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT