Uniwersytet Zielonogórski
A-  A   A+     kontakt | PL

Serwis Informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego

Wykład dot. profilaktyki raka szyjki macicy połączony z treningiem samoobrony na UZ

19 stycznia 2023 r.

 

Michalina Gryglewska – studentka IV roku kierunku lekarskiego.jpg

Michalina Gryglewska – studentka IV roku kierunku lekarskiego; fot. K. Adamczewski

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy został zorganizowany wykład otwarty PINK LIPS - wykład Profilaktyka raka szyjki macicy oraz bezpłatne warsztaty „Samoobrona (nie tylko) dla kobiet”. 

 

Wykład miał na celu przybliżyć uczestnikom najważniejsze informacje o raku szyjki macicy, według zasady „Im szybciej wykryta choroba tym większe szanse na wyleczenie”. Spotkanie poprowadziły gościnie:


Michalina Gryglewska – studentka IV roku kierunku lekarskiego, która podczas swojej prezentacji – Rak szyjki macicy – „kim” jest cichy zabójca kobiet podała informacje teoretyczne o budowie żeńskiego układu rozrodczego, zmianach przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, profilaktyce, przytoczyła również prawdziwe historie pacjentek oraz podzieliła się bardzo cenną radą o metodzie samobadania.


Donata Wojnicz – prezeska Kwiatu Kobiecości w województwie lubuskim, opowiedziała swoją historię walki z nowotworem szyjki macicy, doradziła na swoim przykładzie jakich błędów nie popełniać, jak nie dać się chorobie oraz przybliżyła działalność organizacji Kwiat Kobiecości.


Agnieszka Jarząbek – lubuski oddział NFZ, która poinformowała uczestników spotkania o szczepieniu na wirusa HPV oraz o tym jakie badania można bezpłatnie wykonać w gabinecie ginekologicznym w ramach NFZ, podała również przykłady prawdziwych historii pacjentek, które nie wykonywały takich badań jak cytologia, jednocześnie zachęcając do regularnego badania się.


Następnie w hali sportowej przy ul. Prof. Szafrana przeprowadzony został trening samoobrony, który poprowadziła certyfikowana instruktorka – Monika Łyszczak. Zajęcia w systemie Krav Maga pozwalają skutecznie bronić się przed napastnikiem, nawet jeżeli jest on większy i silniejszy od swojej ofiary. Warsztaty uczą asertywności, samoobrony i stawiania granic - są to obowiązkowe zajęcia dla każdej kobiety. W treningu wzięło udział wiele kobiet i kilku panów, a już jedno spotkanie pozwoliło na przyswojenie podstawowej wiedzy, co zrobić w sytuacji zagrożenia oraz jakie chwyty zastosować gdy zostaniemy zaatakowani.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra wraz z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

 
D&C JARY .:. (C) 2013-2016 Uniwersytet Zielonogórski .:. KONTAKT